65 yaş üzeri kalça kırıklı olgularda tedavi sonrası depresyon, anksiyete ve stres ölçeği ile tampa kinezyofobi ölçeği arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the depression anxiety and stress scale and the tampa kinesiophobia scale after treatment in patients over 65 years old
  1. Tez No: 747939
  2. Yazar: HALİL MUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURAN TOPAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç:65 yaş üzeri kalça kırığı nedeniyle cerrahi tedavi edilen hastaların ameliyat sonrası uygulanan Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği ile yürümeye başladıktan sonra uygulanan Tampa Kinezyofobi Ölçeği arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Değerlendirme yapılırken kontrol grubu da oluşturulmuştur. Gereç ve Yöntem: Kliniğimize Nisan 2021 ile Nisan 2022 tarihleri arasında kalça kırığı nedeniyle başvuran 65 yaş üstü 50 hasta değerlendirilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, kırık tarafı, travma şekli, tedavi şekli ve kırık sınıflaması da değerlendirmeye alınmıştır.65 yaş üstü majör bir travması olmayan normal yürüme potansiyeli olan 50 kişi de kontrol grubu olarak belirlenmiş ve çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to evaluate the relationship between the Depression, Anxiety and Stress Scale administered after surgery for patients over 65 years of age who were surgically treated for hip fracture, and the Tampa Kinesiophobia Scale administered after they started walking. A control group was also formed during the evaluation. Materials and Methods: Fifty patients over the age of 65 who applied to our clinic between April 2021 and April 2022 due to hip fracture were evaluated. Patients' age, gender, fracture side, type of trauma, type of treatment and fracture classification were also evaluated. 50 people over the age of 65 with no major trauma and with normal walking potential were determined as the control group and included in the study.