70 yaş üstü pertrokanterik femur kırıklı yaşlı hastalarda kalkar replasmanlı endoprotez ve eksternal fiksatör uygulamalarının karşılaştırılması
- Tez No: 523502
- Danışmanlar: DR. ALİ UTKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Sağlık Bakanlığı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği' nde Ocak 2007 ile Aralık 2010 tarihleri arasında femur pertrokanterik bölge kırığı tanısıyla yatırılan, 70 yaş ve üzeri, Sign indeksine göre 3 ve daha alt seviyede osteoporozu olan, Ortopedik Travma Birliği sınıflamasına göre 31A2-2 ve 31A2-3 ile uyumlu, trokanter majör ve minörün kırık olduğu instabil kırığı mevcut olan hastalardan parsiyel hemiartroplasti veya eksternal fiksatör ile cerrahi tedavi uygulananların dosyaları geriye dönük olarak incelendi. Kırk iki olgudan 20 olguya eksternal fiksatör, 22 olguya parsiyel hemiartroplasti uygulandı. Retrospektif olarak yaptığımız çalışmada olgular; yaş, cins, kırık olan kalça tarafı, takip süresi, dahili hastalık birlikteliği, hastaneye yatıştan operasyona kadar geçen ameliyat öncesi (AÖ) süre, operasyon süresi olarak toplam anestezi süresi, operasyondan taburculuğa kadar geçen ameliyat sonrası (AS) süre, toplam hastanede hastanede kalış (THK) süresi, ameliyat öncesi anestezi skoru (ASA), yapılan anestezi türü (Genel/Rejyonel), ameliyat sonrası gelişen mortalite ve komplikasyonlar açısından değerlendirildi. Olguların yaş ortalaması; eksternal fiksatör uygulananlarda 82,8, parsiyel hemiartroplasti uygulananlarda 80,6 idi. Vakalarımızın 21' i kadın, 21' i erkektir. Yirmi hastanın sağ kalçası, 22 hastanın sol kalçasında kırık mevcut idi. Vakalarımızın kırık oluş nedenleri; 1' i trafik kazası, 41 olguda basit düşmedir. Hastanemize başvuru anından itibaren ortalama olarak eksternal fiksatör grubunda 8,50, endoprotez grubunda 6,95 günde ameliyat edildi. Eksternal fiksasyon uygulanan olgularda toplam hastanede kalış süresi ortalama 11,2 gün iken bu süre parsiyel hemiartroplasti uygulananlarda 11,8 gün olarak saptandı. Eksternal fiksatör uygulanan olgularda ortalama operasyon süresi 45 dk iken, parsiyel hemiartroplasti uygulananlarda 108 dk idi. Bütün hastalar ameliyat hazırlığı aşamalarında ASA Kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Ameliyat sonrası hastalara, perioperatif stabilite durumu ve grafileri sonrasında oturtularak, bir çift koltuk değneği ile tam yük verilmiştir Olguların son kontrollerindeki günlük yaşamsal fonksiyonlarının değerlendirilmesi Rapid Disability Rating Skala kriterlerine göre yapıldı. Eksternal fiksatör uygulananların % 87,5' inde, parsiyel hemiartroplasti uygulananların %72,7' sinde başarılı sonuç alındı. Karşılaştırma sonucu; eksternal fiksatör uygulanan olguların ameliyat süresinin kısa olduğu, ameliyat sonrası erken dönemde taburcu oldukları saptandı. Ölen grupta ASA skoru daha yüksek saptandı. Eksternal fiksatör ve parsiyel hemiartroplasti ile tedavi edilen olguların klinik ve radyolojik başarı oranı benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
To compare two alternative methods : external fixation (EF) and hemiarthroplasty (HA) in elderly patients with unstable intertrochanteric hip fractures. Forty-two patients with Orthopaedic Trauma Association type 31A2-2 or 31A2-3 fractures treated between January 2007 and December 2010 were included. Twenty-two patients underwent hemiarthroplasty and twenty patients underwent external fixation.