Türk iş hukukunda çalışma hakkı
Right to work in Turkish labor law
- Tez No: 747976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZGİ ÖKTEM SONGU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
“Türk İş Hukukunda Çalışma Hakkı”başlıklı bu tez çalışmasında öncelikle Anayasada yer alan ve temel hak olan çalışma hakkının insan hakları arasındaki yeri açıklanmaya çalışılmış, bu kapsamda insan haklarının sınıflandırılmasına ve çalışma hakkını da bünyesinde barındıran sosyal hakların niteliğine değinilmiştir. Ardından çalışmamız kapsamında Anayasal hakların bireyler arasında uygulanabilirliğine yönelik temel hakların yatay etkisi incelenmiştir. Devamında, çalışma hakkına yönelik uluslararası düzenlemelerin iş hukukumuza katkısı bakımından uluslararası düzenlemeler ile Anayasa Mahkemesi kararlarında çalışma hakkının nasıl yer aldığı aktarılmaya çalışılmıştır. Son olarak, çalışma hakkının uzantısı niteliğinde olan çeşitli mevzuat düzenlemelerinin tek tek ele alınması suretiyle çalışma hakkına yönelik gerek Anayasa düzenlemesinin gerekse uluslararası düzenlemelerin ulusal mevzuatımıza nasıl yansıdığına yer verilmiştir. Çalışmamız kapsamında belirtilen konular ele alınırken doktrinde tartışmalı olan hususlara önemle değinilmeye çalışılmış ve yüksek yargı organlarının konuyla ilgili uygulamalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis entitled“Right to Work in Turkish Labor Law”, firstly, the place of the right to work, which is a fundamental right in the Constitution, among human rights has been tried to be explained, and in this context, the classification of human rights and the nature of social rights that include the right to work are mentioned. Then, within the scope of our study, the horizontal effect of fundamental rights on the applicability of constitutional rights among individuals was examined. In the following, it has been tried to convey how the right to work is included in the international regulations and the decisions of the Constitutional Court in terms of the contribution of the international regulations on the right to work to our labor law. Finally, by examining various legislative regulations that are an extension of the right to work, how both the Constitutional regulation, and the international regulations regarding the right to work are reflected in our national legislation is given. While the subjects mentioned within the scope of our study are discussed, the controversial issues in the doctrine have been tried to be emphasized, and the practices of the higher judicial organs on the subject are given.