Firma değerlemesi
Firm valuation
- Tez No: 74798
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
86 ÖZET Firma Değerlemesi Bu tez çalışmasının ana amacı; firmanın değerinin hesaplanması amacıyla kullanılan metodların ayrıntılarıyla analiz edilmesidir. Bu metodların uygulanması gerçek anlamda özelleştirilmesi yapılmış bir bankada gösterilmiştir. Ayrıca gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde değerleme metodlarındaki farkılılıklar ve konuyla ilgili ülkemizdeki yasal mevzuatda incelenmektedir. Dünyada ve ülkemizde sermaye piyasalarının hızla gelişmesi, küreselleşen dünyada firmaların sık olarak el değiştirmesi ya da firma birleşmelerinin artması ve özelleştirmelerin yoğunlaşması gibi sebeplerle firma değerlemesi son yıllarda oldukça önem kazanmıştır. Bu sebeplerden ötürü firma değerinin hesaplanması oldukça geniş bir alanda kullanılmaktadır. Önümüzdeki yıllarda konunun dünya ekonomi çevrelerinde özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde daha da önem kazanarak ön plana çıkacağı tahmin edilmektedir. Anahtar Kelimeler : Sermaye Piyasaları, Özelleştirme, Firma Değerlemesi, Yasal Mevzuat, Gelişmiş ve Gelişmekte Olan Ülkeler
Özet (Çeviri)
87 SUMMARY Firm Valuation The main purpose of this thesis is to analyze the methods used to calculate the value of the firms. These methods were also applied on a privatized public bank. In addition, valuation differences between the developed and developing countries, and related legislation in our country are analyzed. Rapid development of the capital markets in the world and our country, relatedly increasing number of the mergers&acqusitions and privatizations in the globalizing world has caused valuation efforts to become significant. Therefore, valuation techniques are widely used. This matter is considered to become more important and prioritized in the world economy, especially in developing countries like Turkey in the near future. Key Words : Capital Markets, Privatization, Firm Valuation, Legislation, Developed and Developing Countries