Firma değerlemesi ve bankacılık uygulaması
Firm valuation and banking application
  1. Tez No: 262632
  2. Yazar: ONUR OYMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MASUM TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Firma değerlemesi, değerleme süreci ve yöntemleriyle ilgili olarak yapılan bu çalışmanın ana amacı değerlemeyle ilgili kavramları tanımlamak, firma değerleme sürecini ve yöntemlerini açıklamak, bu yöntemlerden indirgenmiş nakit akımları yöntemini bir bankaya uygulamak ve uygulamayla elde edilen sonuçların güvenilir olup olmadığını ve gerçeği yansıtıp yansıtmadığını ortaya koymaktır. Bu çerçevede çalışmanın kapsamı değerleme kavramı ile yöntemlerinin açıklanması ve indirgenmiş nakit akımları yöntemiyle bir bankanın değerlendirilmesi uygulamasından oluşmaktadır.İndirgenmiş nakit akımlar yöntemi firma değerlemesinde en sık kullanılan yöntemdir. Bu yöntemin sonuçlarının gerçeğe yakın olup olmamasını belirleyen ise gelecekteki nakit akımlarının tahmin edilmesinde kullanılacak olan formüldür. Ancak, değerlemede kullanılan objektif bir formül bulanamadığından elde edilen sonuçlar da birer tahminden ileriye gidememektedir. Dolayısıyla, banka değerlemesinde gerçeğe en yakın değerleme sonucunu elde etmek için birçok yöntem kullanılmalı, elde edilen sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmalı ve sonuçların kesin değerleri yansıttığı düşünülmemelidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study about firm valuation and valuation methods is to describe notions related valuation, to reveal firm valuation process and methods, to apply discounted cash flow method for a bank and to display whether resuts of bank application are certain and real or not. In this context, the enclosure of this study consist of revelation valuation and its methods and of application discounted cash flow method for a bank.Discounted cash flow method is used most frequently method. Determining cause Whether Results of this method are close to real or not is formula used for estimation cash flow in future. Provided that there is not any objective formula used for valuation, the results are just an estimation. In consequense, it must used a lot of methods for bank valuation to attain closer to real results and compared getting results.