Karpal tünel sendromunda ultrasonografi ve manyetik rezonans görüntülemenin tanıya katkıları
Contribution of ultrasonography and magnetic resonance imaging to the diagnosis of carpal tunnel syndrome
- Tez No: 747985
- Danışmanlar: DR. BÜLENT ÖNER, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN ALTAN KUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; klinik ve elektrofizyolojik inceleme sonucu karpal tünel sendromu tanısı alan hastalarda ultrasonografi (US) ve manyetik rezonans (MR) görüntülemenin tanıya katkısını tartışmaktır. Gereç ve Yöntem: El bileği tuzak nörorpatisi şikayetleri tarifleyen ve muayene bulguları sonucunda KTS ön tanısı alıp EMG tetkikleri pozitif değerlendirilen 27 hastanın 41 el bileğine yönelik ardışık olarak US ve kontrastsız MR görüntüleme gerçekleştirildi. Bulgular: 41 el bileğinden sonografik olarak 37'sinde, MR görüntülemede ise 38'inde KTS'yi destekleyecek primer ve sekonder bulgular izlendi. Bunun yanında üç hastada (5 el bileği) karpal kemiklerde eşlik eden dejeneratif değişiklikler, iki hastada (3 el bileği) ganglion kisti ve bir hastada ise bifid median sinir varyasyonu tespit edildi. Tartışma ve Sonuç: Bu çalışmada klinik muayene ve/veya elektrofizyolojik tetkik ile KTS tanısı alan hastalarda US ve MR görüntülemenin öngörülecek cerrahi veya medikal tedavi öncesinde gerek median sinirin direk hasarı ile ilşkili bulgular ortaya koyması gerekse yandaş anatomik ve patolojik durumları ortaya çıkarması yönünden yararlı olabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to show the benefits of ultrasound (US) and magnetic resonance (MR) imaging on electroneuromiyography proven carpal tunnel syndrome cases. Materials and Method: 41 wrists of 27 patients have been observed consecutively with ultrasound and non-contrast enhanced MRI. Results: Sonography showed 90,24% sensitivity, MRI scan showed 92.68% sensitivity concerning the diagnosis. Less than 10% of the cases showed a secondary finding such as ganglia, degenerative resorptive changes, joint swelling and/or edema, and in only one case a bifid median nerve has been shown. Discussion: Sonography and MR imaging can allow effective diagnosis and delineation of the median nerve and surrounding structures in the wrist. High sensitivity of ultrasound imaging and MRI scan makes both modalities reliable to electrophysiological assesment. Furthermore, transsectional imaging adds supplementary information on surrounding anatomical structure, which is a beneficial fact concerning treatment planning.