Psöriyatik artritli hastalarda karpal tünel sendromu; USG ve MRG bulguları
Psoriatic arthritis with carpal tunnel syndrome; USG and MRİ findings
- Tez No: 634001
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA LEVENDOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı Psöriyatik artritli hastalarda karpal tünel sendromunun görülme sıklığını araştırmak, bu hastalarda tarama ve tanı amacıyla kullanılabilinecek görüntüleme yöntemlerini belirlemektir. Çalışmaya 39 psöriyatik artrtli hasta ve 28 sağlıklı gönüllü katılmıştır. Hastaların tamamında sinir iletim çalışması ile karpal tünel sendromu araştırılmıştır. Kabul eden hastaların el bileklerine yönelik olarak ultrasonografi (USG) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yapılmıştır. Her iki incelemede de psiform seviyesinden aksiyel kesitte sürekli iz methodu ile median sinir kesit alanı(MSKA) ölçülmüştür. Psöriyatik artrit grubu ile sağlıklı kontrol grubu arasında yaş, boy, kilo, vücut kitle indeksi, cinsiyet, sigara kullanımı, dominant el açısından istatiksel olarak anlamlı farklılık yoktur. Psöriyatik artrit grubunda 39 kişiden 12 sinde (%30.76) EMG ile KTS saptanırken, kontrol grubunda 28 kişiden hiç birinde KTS saptanmamıştır.(P: 0.001). Psöriyatik artrit grubunda 75 elden 17 sinde (%22.67) KTS saptanırken kontrol grubunda 56 elden hiçbirinde KTS saptanmamıştır.(P< 0.001).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the prevelance of carpal tunnel syndrome in patients with psoriatic arthritis, and to determinate imaging methods that can be used for screening and diagnosis in these patients. 39 psoriatic arthritis patients and 28 healthy volunteers participated in the study. Carpal tunnel syndrome was investigated in all patients with nerve conduction study. Ultrasonography (USG) and magnetic resonance imaging (MRI) were performed for the wrists of the accepted patients. In both examinations, the median nerve cross-sectional area (MNCSA) was measured using the continuous tracting area method in axial section from the psiform bone level. There was no statistically significant difference between the psoriatic arthritis group and the healthy control group in terms of age, height, weight, body mass index, gender, smoking, dominant hand. While EMG was detected in 12 of the 39 (30.76%) patients in the psoriatic arthritis group, none of the 28 people in the control group had CTS (P: 0.001).