Endüstri 4.0 bağlamında dijital sosyal girişimcilik ve sürdürülebilir kalkınma ilişkisi
The relationship of digital social entrepreneurship and sustainable development in the context of industry 4.0
  1. Tez No: 747992
  2. Yazar: ERDEM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Dördüncü Sanayi Devrimi olarak da bilinen Endüstri 4.0, birçok alanda dijital teknolojilerden faydalanılan yeni bir çağın başlangıcı olmuştur. Bugün için gelinen noktada, günlük hayatın bir parçası haline gelen dijitalleşmeden etkilenen alanlardan biri de sosyal girişimciliktir. Endüstri 4.0 ve bu devrimin getirmiş olduğu yoğun dijitalleşme sonucunda dijital sosyal girişimcilik ortaya çıkmıştır. Geleneksel sosyal girişimlere kıyasla birçok olumlu yöne sahip olan dijital sosyal girişimler, çevre, ekonomi, istihdam, eğitim, dezavantajlı gruplar, toplumsal cinsiyet eşitliği gibi sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleştirilmesine katkı sağlayan birçok alanda faaliyet göstermektedir. Bu çalışmada ilk olarak girişimcilik kavramının ortaya çıkışından dijital sosyal girişimciliğe kadar uzanan süreç incelenecektir. Daha sonra ise sürdürülebilir kalkınma kavramı ve dijital sosyal girişim örnekleri bağlamında dijital sosyal girişimciliğin sürdürülebilir kalkınmaya etkileri değerlendirilerek, Türkiye'de dijital sosyal girişimciliğin geliştirilmesine yönelik önerilerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0, also known as the Fourth Industrial Revolution, has been the beginning of a new era in which digital technologies are used in many areas. At the point reached today, one of the areas affected by digitalization, which has become a part of daily life, is social entrepreneurship. As a result of Industry 4.0 and the intense digitalization brought by this revolution, digital social entrepreneurship has emerged. Digital social enterprises, which have many positive aspects compared to traditional social enterprises, operate in many areas that contribute to the realization of sustainable development such as environment, economy, employment, education, disadvantaged groups, and gender equality. In this study, firstly, the process from the emergence of the concept of entrepreneurship to digital social entrepreneurship will be examined. Then, the effects of digital social entrepreneurship on sustainable development will be evaluated in the context of the concept of sustainable development and digital social entrepreneurship examples, and suggestions will be made for the development of digital social entrepreneurship in Turkey.