Tamamlayıcı beslenme döneminde bebeklerin yeme davranışlarının anne tutumu üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of infants eating behaviours on maternal attitude during the complementary feeding period
- Tez No: 748022
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI BATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tamamlayıcı beslenme dönemi bebeklerin hem fiziksel hem de psikolojik gelişimi açısından önemli bir süreçtir. Ek besine başladıklarında bebekler, anne süt haricinde farklı dokular ve lezzetlerdeki besin gruplarını tüketmeye başlarlar. Bebekler bu süreçte kusma, yemeyi reddetme, iştahsızlık, seçici yeme davranışı, katı gıdaları yutamama gibi bazı beslenme problemleri yaşayabilirler. Anneler bebeklerinin yeme problemlerine karşı olumsuz beslenme davranışı geliştirebilmektedir. Bu çalışmanın amacı 9-36 ay arasında bebeklerin olumsuz yeme davranışlarının anne tutumu üzerine etkisini araştırmaktadır. Araştırmaya 9-36 ay arasında bebeği olan 396 anne dahil olmuştur. Anketler çevrimiçi platformlar üzerinden dağıtılıp annelere ulaştırılmıştır. Anketimiz üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde anne ve bebeğe dair sosyo-demografik bilgiler yer alır, ikinci ve üçüncü bölümde Habibe Dilsiz'in geliştirdiği Bebeklik Dönemi Uyumsal Yeme Davranış Ölçeği (BDUYDÖ) ve Beslenme Süreci Anne Tutumları Ölçeğinden (BSATÖ) faydalanılmıştır. Çalışma sonucunda annelerin BSATÖ puan ortalaması 65,75 olarak bulunmuştur. Annelerin orta seviyede beslenme problemi yaşadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Complementary feeding period is an important process in terms of both physical and psychological development of toddlers. In this process, babies begin to consume food groups with different textures and flavors, except for breast milk. In this process, toddlers may experience some feeding problems such as vomiting, refusal to eat, loss of appetite, picky eating behavior, and inability to swallow solid foods. Mothers can develop negative feeding behaviors against their toddlers eating problems. The aim of this study is to investigate the effect of negative eating behaviors of toddlers between 9-36 months on maternal attitude. 396 mothers with babies between 9-36 months were included in the study. Questionnaires were distributed through online channels and sent to mothers. Our survey consists of three parts. In the first section, sociodemographic information about the mother and the baby are included, in the second and third sections, the Infancy Adaptive Eating Behavior Scale (BDUYÖ) and Mother's Attitudes Towards the Feeding Process Scale (PSATÖ) developed by Habibe Dilsiz were used. As a result of the study, the mean BSATÖ score of the mothers was found to be 65.75. It is observed that the mothers have moderate nutritional problems.