Sürdürülebilir pazarlamanın çevre bilinci ve sürdürülebilir tüketim üzerindeki etkisi
The effect of sustainable marketing on environmental awareness and sustainable consumption
- Tez No: 748024
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNAY KURTULDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Günümüzde yaşanan çevre sorunlarının ve küresel iklim değişikliklerinin sürdürülebilirliğin önemini arttırdığı görülmektedir. İnsanların bilinçsiz bir şekilde doğal kaynakları kullanmaları ve doğal çevreye zarar vermelerinden dolayı yaşanan çevresel sorunlar neticesinde her alanda sürdürülebilirliğin sağlanması önemli hale gelmiştir. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, işletmeler tarafından gerçekleştirilen sürdürülebilir pazarlama faaliyetlerinin tüketicilerin çevre bilinci ve sürdürülebilir tüketim davranışları üzerindeki etkilerini ve bu değişkenlerin kendi aralarındaki ilişkilerini bir model çerçevesinde ortaya koyabilmektir. Çalışmada kolayda örnekleme ve çevrimiçi anket yöntemleri kullanılarak 404 kişilik örneklem büyüklüğüne ulaşılmıştır. Verilerin analizinde keşfedici faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi ve yapısal eşitlik modellemesi analizlerinden istifade edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre sürdürülebilir pazarlama ve sürdürülebilir tüketim arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu; sürdürülebilir pazarlama ve çevre bilinci arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu; çevre bilinci ve sürdürülebilir tüketim arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca çevre bilincinin, sürdürülebilir pazarlama ile sürdürülebilir tüketim arasındaki ilişkide aracı etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is seen that the environmental problems and global climate changes experienced today increase the importance of sustainability. It has become important to ensure sustainability in all areas as a result of environmental problems due to people's unconscious use of natural resources and harming the natural environment. The aim of the study is to reveal the effects of sustainable marketing activities carried out by businesses on environmental awareness and sustainable consumption behaviors of consumers and the relations between these variables within the framework of a model. In the study, a sample size of 404 people was reached by using convenience sampling and online survey methods. In the analysis of the data, exploratory factor analysis, confirmatory factor analysis and structural equation modeling analyzes were used. According to the results of the research, positive relationships between sustainable marketing and sustainable consumption, sustainable marketing and environmental awareness, environmental awareness and sustainable consumption were found. In addition, it has been determined that environmental awareness has a mediator effect on the relationship between sustainable marketing and sustainable consumption.