Çağdaş Türk resminde derinlik kavramı
The Conseption of profundity in contemporary of Turkish painting
- Tez No: 74807
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ŞAHİNOĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Sanatsal süreç, düzensizliğe, şekilsizliğe bir biçim vermeye çalışır. Sanatın konuşma aracı biçimlerdir. Biçimler bir düşünceyi aktarmak yerine, yeni düşünceler eşindirecek yeni biçimler olmalıdır. Bunların yaratacağı çeşitlilik karşıtlıkların getireceği gerilimi artıracaktır. Çağdaş sanatçı kendisini yeni düşüncelere ve biçimlere açarken eski düzenin kendisini çekip çevirmesine izin vermeyecektir, bunun için çağdaşlığın bütün imkanlarından yararlanmalıdır. Her türlü malzeme, araç-gereç, düşünce v.s. kullanılmalıdır. Geleneksel olana karşı koymalıdır ve üretken olmalıdır. Bir başka düşüncenin başladığı yerde öbürünün yok olmasına izin vermelidir. Bu anlamda çağdaş kültür bir avangartlar kültürüdür. Çağdaş kültürün biçimleri de geleneksel olana meydan okur. Yeni sistemin biçimleri de yeni olacaktır. Çağdaş anlamda gelişen avangart kültür bireyi öne çıkarır. Cumhuriyet dönemi ile yeni bir kimlik kazanan Türkiye'de çağdaşlığa ulaşabilmek için plastik sanatların yeniliğe ve gelişmeye açık tutumu gözönüne alınarak bir kültür politikası izlenmeye başlanmış, çeşitli sanat akımları kavranmaya çalışılmıştır. 1950 sonrasında bireyin öne çıkması diğer alanlarda ve o güne kadar batıda gelişen sanat akımlarım anlamaya çalışan Türk resim sanatında da işlerlik kazanmıştır. Üretilen eserlerde resmin sorunlarıyla ilgilenilmeye başlan mıştır. Batıdakinden farklı bir resim geleneği olan Türk resmi, yeni yaşam ve yeni biçimlerin eşindirdiği şeylerle yeni bir başlangıç yapar. Bu sonun başlangıcı değildir. Kaydedilmiş aşamalar üzerine kurulmuş bir başlangıçtır. IIBu çalışmada Türk resim sanatının özellikle 2.Dünya Savaşı sonrası 1950'den başlamak üzere toplumsal değişmeler ve gelişmeler doğrultusunda sanatın biçiminde ve özünde oluşan değişmelerin resmin derinliğinde yapmış olduğu gelişmeleri çeşitli sanatçıların eserlerinden örnekler verilerek ( spesifik olmayan) gösterilmeye çalışılmıştır. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY The artistic development attempts to form disorderedness and amorphousness. The language of art is from. Instead of transmitting a concept, forms should inspire new images with new forms. The resulted assortment will increase thetension introduced by contrasts. The contemporary artist, while exposing himself to modern conceptions and forms, will never allow the old system control himself. There fore he should take advantage of all the coexistent possibilities. Every kind of material, means, ideas, etc. should be applied. And he should oppose to what is traditional and be productive. And he also should let the previous concept disappear where the new one appears. The contemporary culture is a culture of avant-garde in that sense. The forms of the contemporary culture challenge what is traditional. And the forms of the new system will be new too. The avant-garde culture developing in the modern sense, will give the individual priority. To reach the contemporaries in Turkey which has acpuired a new individuality by the Republican period, and considening that the plastic arts are easily applicable to the development and modernness, cultural politics are underway, and various art styles are realized. After 1950's individualism became significant and so in Turkish painting, as well as in other fields, this individuality was achieved in the field of the Turkish painting which was trying to conceive the art styles developed in the western world. They tried to take interest in the problems of painting. The Turkish painting experiencing a dissimilar painting tradition, makes a new beginning with the productions inspired by new ways of cife and new forms. This is not the beginning of the end but the begenning based on the recorded steps. IVIn that study I have tried td illustrate the changes by giving examples from the arts of different artists in the form and extract of the art from the view point of social specifically after the second world war, in 1950's. V