Plastik enjeksiyon imalatı yapan bir otomotiv yan sanayiişletmesinde enerji verimliliğinin ve çevresel parametrelerinoptimizasyonu: plastik enjeksiyon üretim örneği
An automotive sub-industry engaged in the manufacture of plastic injection determination of energy efficiency and environmental parameters in the enterprise optimization; an example of plastic injection molding production
- Tez No: 748099
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER YONAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Otomotiv sanayi sektöründeki artan talepler üzerine plastik enjeksiyon üretimi yapan işletme sayısındaki artış, çevre ve enerji sarfiyatı gibi ana parametrelerin olumsuz etkilenmesine neden olmuştur. Gelişen teknolojiye bağlı olarak sanayiler, enerjiyi, en verimli şekilde üretim süreçlerinde kullanarak ayakta kalabilmektedirler. Günümüz teknolojilerine uyarlanan makinelerin kullanımı daha iyi ürün, daha az enerji ve daha çevreci yaklaşımlar gibi konuların ele alındığını savunmaktadır. Ancak ürün çeşitliliği ve çevresel koşullar göz ününe alındığında bu durum değişiklik gösterebilmektedir. Bu tez kapsamında Bursa'da, plastik enjeksiyon imalatı yapan, otomotiv yan sanayi işletmesinde yer alan, geleneksel hidrolik enjeksiyon ve elektrikli plastik enjeksiyon makinelerinin, ürün kalite, performans, elektrik tüketimi, karbon ayak izi gibi parametreler ölçülerek enerji verimliliğinin ve çevresel parametrelerin optimizasyonu araştırılmıştır. Söz konusu iki makineden elde edilen veriler kıyaslanarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in the number of companies engaged in plastic injection production due to the increasing demands in the automotive industry sector has negatively affected the main parameters such as the environment and energy consumption. Depending on the developing technology, industries can survive by using energy in the most efficient way in their production processes. He argues that issues such as the use of machines adapted to today's technologies, better products, less energy and more environmentally friendly approaches are discussed. However, this situation may change when product diversity and environmental conditions are taken into account. Within the scope of this thesis, the optimization of energy efficiency and environmental parameters was investigated by measuring parameters such as product quality, performance, electricity consumption, carbon footprint of traditional hydraulic injection and electric plastic injection machines, which are located in the automotive supplier industry, manufacturing plastic injection in Bursa. The data obtained from the two machines in question were compared and evaluated.