İkinci Karabağ Savaşı sonrası barış süreci ve liderlerin barış söylemleri
The peace process after the Second Karabakh War and the peace talks of the leaders
- Tez No: 796217
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ASKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Karabağ sorunu, Azerbaycan ve Ermenistan arasında, etnik ve teritoryal gerekçelerle temellendirilen, yaklaşık iki yüzyıllık geçmişi olan bir ihtilaf olmuştur. Ermenistan, Dağlık Karabağ ile birlikte Azerbaycan topraklarının %20'lik bir kısmını herhangi bir hukuki dayanağı olmaksızın otuz yıla yakın işgal altında tutmuş, bu sorun, uluslararası kurumların aracılığında uzun yıllar çözüm beklemiştir. 8 Kasım 2020 tarihinde İkinci Karabağ Savaşı'nın bitmesiyle Azerbaycan kendi topraklarını düşman işgalinden kurtarmıştır. Çalışmamızın amacı, Karabağ sorununu geçmişten günümüze, tarihi bir bütünlük içerisinde ele almak, İkinci Karabağ Savaşı sonrasında başlanan barış sürecinde Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin söylemlerini incelemektir. Bu amaçla, öncelikli olarak“Karabağ”bölgesinin, coğrafi sınırları ve ekonomik kaynakları incelenmektedir. Böylelikle, söz konusu bölgenin, her iki ülke için ne ifade ettiği anlaşılmaya çalışılmaktadır. Ardından, söz konusu bölge, tarihi bir bütünlük içerisinde demografik yapı ve hüküm süren siyasal iktidarlar açısından ele alınmaktadır. Bu noktada sorunun asıl kaynağının zikredilen taraflar olup olmadığı ve sorunu tetikleyen diğer muhtemel aktörlerin rolü araştırılmaktadır. Ardından söz konusu sorunun çözümü noktasında atılan adımlar, ihlaller, meydana gelen İkinci Karabağ Savaşı, alınan sonuçlar ve barış süreci değerlendirilmektedir. Bunun yanı sıra, çalışmamızda, bölge ülkeleri açısından barışın önemi incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Karabakh conflict has been a conflict between Azerbaijan and Armenia, based on ethnic and territorial reasons with a history of nearly two centuries. Armenia, together with Nagorno-Karabakh, occupied 20% of Azerbaijan's lands for almost thirty years without any legal basis, and this problem has been waiting for a solution for many years through the mediation of international institutions. With the end of the Second Karabakh War on November 8, 2020, Azerbaijan liberated its own lands from enemy occupation. The aim of our study is to deal with the Karabakh problem from the past to the present, in a historical integrity, and to examine the discourses of the leaders of Turkey, Azerbaijan and Armenia in the peace process that started after the Second Karabakh War. For this purpose, primarily the geographical boundaries and economic resources of the“Karabakh”region are examined. Thus, it is tried to understand what this region means for both countries. Then, the region in question is discussed in terms of demographic structure and prevailing political powers in a historical integrity. At this point, it is investigating whether the main source of the problem is the mentioned parties and the role of other possible actors that triggered the problem. Then, the steps taken to solve the problem, violations, the Second Karabakh War, the results and the peace process are evaluated. In addition, our study examines the importance of peace for the countries of the region.