A new touch-based input method for mobile first-person-shooter games and comparatively evaluating it using the ISO 9241-9 test
Mobil birinci şahıs nişancı oyunlarında kullanılan dokunma bazlı girdi yöntemlerinin ve yeni önereceğimiz sistemin ISO 9241-9 testi kullanılarak karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 748169
  2. Yazar: BEYZA HİLAL DURAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAZİHAN ALANKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çalışma,“Konum-Buton”ve“Hız-Ekran”olarak adlandırdığımız mevcut dokunmatik tabanlı giriş yöntemlerini nokta seçim görevlerinde doğruluk ve hız açısından karşılaştırmayı ve eksik kısımları analiz etmeyi amaçlamaktadır.“İki Parmak İndirekt”ve“İki Parmak Direkt”olarak adlandırılan iki yeni giriş yöntemi önerilmiş ve ardından hepsi karşılaştırılmıştır. ISO 9241-9 testindeki çok-yönlü tıklama görevi kullanılarak bir 9.7 inç iPad Pro üzerinde değerlendirme yapılmıştır. Önerilen yöntemlerden biri olan“İki Parmak Direkt”'in, en kötü doğruluğa sahip olmasına rağmen, verim açısından mevcut yöntemlerden daha iyi olduğu gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar mevcut yöntemlerin geliştirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The study aims to compare the available touch-based input methods which we called as Position-Button and Velocity-Screen, regarding accuracy and speed in point selection tasks and analyse the missing parts. Two novel input methods are proposed called Two-Finger Indirect and Two-Finger Direct, and then all of them were compared. The evaluation has been performed using multi-directional tapping task in ISO 9241-9 on a 9.7-inch iPad Pro. It has been observed that one of the proposed methods, Two-Finger Direct, is better than existing methods in terms of throughput although it also had the worst accuracy. These results indicate that existing methods can be improved.