Homoseksüel ve heteroseksüel erkek bireylerde bağlanma stilleri ile romantik ilişki doyumu ve cinsel doyum arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship among attachment styles, romantic relationship satisfaction and sexual satisfaction in homosexual and heterosexual male individuals
- Tez No: 748171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ÜBEYDULLAH ÖZTABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yapılan bu araştırmada, homoseksüel erkek ve heteroseksüel erkek bireylerde, bağlanma stilleri ile romantik ilişki doyumu ve cinsel doyum arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma örneklemi, 18-45 yaş aralığında romantik ilişkisi bulunan homoseksüel ve heteroseksüel erkek bireylerden oluşan toplam 250 kişiden oluşmuştur. Çalışmada, bireylerin bağlanma stilleri ile romantik ilişki ve cinsel doyumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla; Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YIYE-II), İlişki Doyum Ölçeği (İDÖ) ve Cinsel Doyum Ölçeği (CDÖ) ölçekleri katılımcılara çevrim içi ortamdan ulaştırılarak veriler elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS v.21 istatistik analiz programı ile istatistiksel analize tabi tutulmuş ve değerlendirilmiştir. Araştırmanın analiz sonuçlarında; homoseksüel ve heteroseksüel erkek bireylerin güvensiz bağlanma stilleri (kaygılı/kaçıngan) ile romantik ilişki doyumu ve cinsel doyumu arasında negatif yönde anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Homoseksüel ve heteroseksüel erkek bireylerde, güvensiz bağlanma stillerinin romantik ilişki doyumunu yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Homoseksüel ve heteroseksüel erkek bireylerde, kaçıngan bağlanma stilinin cinsel doyumu anlamlı düzeyde yordadığı ancak kaygılı bağlanma stilinin cinsel doyum üzerinde yordayıcılığı bulunmamaktadır. Güvensiz bağlanma stilleri ile romantik ilişki doyum arasında cinsel doyumun anlamlı düzeyde kısmi aracı etki ettiği bulunmuştur. Araştırma bulguları, sonuç kısmında detaylı bir şekilde ele alınmıştır ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship among attachment styles, romantic relationship satisfaction and sexual satisfaction in homosexual men and heterosexual men was examined. The research sample consisted of 250 people, homosexual and heterosexual male individuals in a romantic relationship, whose ages ranged from 18 to 45. In the study, Inventory of Experiences in Close Relationships (YIYE-II), Relationship Satisfaction Scale (ISS) and Sexual Satisfaction Scale (CDS) scales were utilized in order to evaluate the relationship between individuals' attachment styles and their romantic relationship and sexual satisfaction. The data was collected in an online manner by means of conveying these scales to the participants through online platforms. The obtained data from the research were subjected to statistical analysis and analyzed with the SPSS v.21 statistical analysis program. In the analysis results of the research, a negative significant correlation was found to exist among insecure attachment styles (anxious/avoidant), romantic relationship satisfaction and sexual satisfaction of homosexual and heterosexual male individuals. It was concluded that insecure attachment styles predicted romantic relationship satisfaction. Avoidant attachment style was significantly discovered to predict sexual satisfaction, but anxious attachment style was not found to predict sexual satisfaction. It was unearted that sexual satisfaction had a significant partial mediator effect between insecure attachment styles and romantic relationship satisfaction. The research findings were put under scrutiny and discussed in detail in the conclusion chapter.