Üniversite öğrencilerinde bilişsel çarpıtmaların stresle başa çıkma tarzları üzerine etkisi
The effect of cognitive distortions on stress coping styles in university students
  1. Tez No: 748172
  2. Yazar: BÜŞRA AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KADRİ GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Üniversite öğrencilerinde bilişsel çarpıtmaların stresle başa çıkma tarzları üzerine etkisinin incelendiği bu çalışmada öncelikle kavramlar çerçevede tanımlamalar yapılmıştır. Bu kapsamda ilk bölümde bilişsel kuram açıklanmış ve bilişsel çarpıtmalar ile düşünce hataları ele alınmıştır. İkinci bölümde ise stres kavramı, belirtileri, nedenleri ve kaynakları gibi unsurları ile birlikte incelenmiştir. Sonrasında stresle başa çıkma tarzları ve bu durumu etkileyen faktörler açıklanmıştır. İlişkisel tarama ve betimleyici yöntemin kullanıldığı çalışmada araştırma araçları olarak sosyodemografik veri formu, stresle başa çıkma ölçeği ve bilişsel çarpıtmalar ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada frekans tabloları dışında verilerin normal dağılmaması nedeniyle parametrik olamayan testlerden Mann-Whitney U testi ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların demografik özellikleri ile stresle başa çıkma düzeyleri ve bilişsel çarpıtmaları arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca bilişsel çarpıtmalar ile stresle başa çıkma düzeyi arasında anlamlı bir farklılık olduğu ve pozitif yönde bir ilişki içerisinde oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which examines the effects of cognitive distortions on the styles of coping with stress in university students, first of all, definitions are made within the framework of concepts. In this context, in the first part, cognitive theory is explained and cognitive distortions and thought errors are discussed. In the second part, the concept of stress is examined together with its symptoms, causes and sources. Afterwards, the ways of coping with stress and the factors affecting this situation are explained. Sociodemographic data form, coping with stress scale and cognitive distortions scale were used as research tools in the study in which relational screening and descriptive method were used. In the study, Mann-Whitney U test and correlation analyzes were made from non-parametric tests since the data were not normally distributed except for frequency tables. As a result of the research, it was determined that there was a significant relationship between the demographic characteristics of the participants, their levels of coping with stress and cognitive distortions. In addition, it was determined that there was a significant difference between cognitive distortions and the level of coping with stress and that they were in a positive relationship.