Geçmişte otizm spektrum bozukluğu tanısı alan olgularda tedavi ve özel eğitim ardından ortaya çıkan tanı kaybının ve olguların karakteristik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluating the characteristics of patients with a history of autism spectrum disorders WHO did not meet diagnostic criteria after receiving treatment and special education
- Tez No: 748175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN BURAK BAYKARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Dokuz Eylül Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniğinde Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı ile takip edilen bir grup olguda tanı kaybının ve mevcut klinik durumlarının değerlendirilmesi ve tanı kaybı saptanan olguların sosyodemografik ve klinik özelliklerinin Yüksek İşlevli Otizm tanısı ile halen izlenmekte olan olgular ile karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Bu çalışma Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi (DEÜTF) Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniğinde klinisyenler tarafından DSM-IV (2013 öncesi) veya DSM-5 tanı kriterlerine göre Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı konmuş 4-18 yaş arası olgulardan izlemde tanı kaybı düşünülen olgular ile halen Yüksek İşlevli Otizm tanısını karşılayan toplam 60 olgudan oluşmaktadır. Çalışma için gerekli verilere hastaların tıbbi kayıtlarının geriye dönük incelenmesi ve yapılan klinik görüşmede alınan bilgiler ile ulaşılmıştır. Eşlik eden patolojilerin değerlendirilmesi için Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi – Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu (ÇDŞG – ŞY) görüşmesi yapılmıştır. Semptom şiddeti ve klinik özelliklerin değerlendirilmesi için Çocukluk Otizmi Derecelendirme Ölçeği (ÇODÖ), Güçler ve Güçlükler Anketi (GGA), Sorun Davranış Kontrol Listesi (SDKL) ve Sosyal İletişim Ölçeği (SİÖ) uygulanmıştır. Bilişsel düzey değerlendirmesi için tıbbi kayıtlarda mevcut ise standart zeka ve gelişim test sonuçları kaydedilmiştir. Bulgular: Tanı kaybı grubu, Yüksek İşlevli Otizm grubuna göre anlamlı olarak daha erken yaşta tanı almış ve özel eğitime başlamıştır (p=0.001). Okul öncesi eğitim süresi de tanı kaybı grubunda anlamlı olarak daha fazladır (p=0,023).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evluate optimal outcome and current clinical characteristics in a group of cases with Autism Spectrum Disorder followed up in Dokuz Eylul University Hospital Child and Adolescent Psychiatry Department Outpatient Clinic and to compare sociodemographic and clinical features with the cases still being followed up with the diagnosis of High Functioning Autism (HFA). Method: This study consists of 60 cases aged 4-18 years who were diagnosed with Autism Spectrum Disorder according to DSM-IV (before 2013) or DSM-5 criteria by clinicians in Dokuz Eylul University Faculty of Medinice Hospital Child and Adolescent Psychiatry Department Outpatient Clinic and during follow-up considered optimal outcome and cases who still meet the diagnosis of High Functioning Autism. The necessary data were collected through retrospective examination of the medical records and during clinical interviews. Comorbid psychopathologies were assessed with the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children-Present and Lifetime version (K-SADS-PL) semi-structured interview. Childhood Autism Rating Scale (CARS), Strenghts and Difficulties Questionnaire (SDQ), Aberrant Behaviour Checklist (ABC) and Social Communication Questionnaire (SCQ) were applied to evaluate the severity of the symptoms and clinical features. Intelligence and developmental test results were recorded if available in the medical records for cognitive assessment. Results: The optimal outcome (OO) group was diagnosed and started special education at a significantly earlier age than the HFA group (p=0.001). The duration of pre-school education was also significantly higher in the optimal outcome group (p=0,023).