Genç yetişkin romantik ilişkilerinde bağlanma stillerine göre bilinçli farkındalık ve ilişki doyumu
Mindfulness and relationship satisfaction according to attachment styles in young adult romantic relationships
  1. Tez No: 748208
  2. Yazar: İPEK DELİKKULAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KADRİ GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bağlanma stilleri, bilinçli farkındalık ve ilişki doyumu arasında bir ilişki olup olmadığı son zamanlarda artarak araştırılmaya devam edilen bir konudur. Bağlanma, bebeklikten ölüme kadar uzanan, farklı bireylere karşı hissedilen bağın zihinsel, sosyal ve duygusal açıdan etkilerini ortaya koyan bir kavramdır ve kişilerin bilinçli farkındalık ve ilişki doyumları üzerinde de etkili olan faktörlerden biridir. Bu çalışma, genç yetişkin romantik ilişkilerinde bağlanma stilleri ile bilinçli farkındalık düzeyleri ve ilişki doyumunu inceleyerek aralarında nasıl bir ilişki olduğunu, birbirlerine göre değişip değişmediğini elde edilen veriler ışığında incelemek amacıyla yapıldı. Bununla birlikte, değişkenlerin katılımcılardan elde edilen bazı demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da incelendi. Bu araştırmanın örneklemi 18-35 yaş arası romantik ilişki içerisinde bulunan 281 kadın ve 122 olmak üzere toplam 403 genç yetişkin bireyden oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak İlişki Ölçekleri Anketi, Romantik İlişkide Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve İlişki Doyumu Ölçeği kullanıldı. Romantik İlişkide Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve İlişki Doyumu Ölçek puanları bağlanma stillerine göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermedi (p> 0,05). Romantik İlişkide Bilinçli Farkındalık Ölçeği ile İlişki Doyumu Ölçeği puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönde zayıf bir ilişki olduğu belirlendi (r= 0,193; p0,05). Sonuç olarak yapmış olduğumuz araştırmada, romantik ilişkide bilinçli farkındalık ve ilişki doyumunun bağlanma stillerine göre anlamlı bir fark oluşturmadığı bulundu. Bu bulgular, gelecekte yapılacak çalışmalara katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Whether there is a relationship between attachment styles, mindfulness and relationship satisfaction is a topic that has been increasingly researched recently. Attachment is a concept that reveals the mental, social and emotional effects of the bond felt towards different individuals, extending from infancy to death, and is one of the factors that affect people's conscious awareness and relationship satisfaction. This study was carried out to examine attachment styles, mindfulness levels and relationship satisfaction in young adult romantic relationships, and to examine how they are related and whether they change according to each other in the light of the data obtained. In addition, it was also examined whether the variables differed according to some demographic characteristics obtained from the participants. The sample of this research consists of a total of 403 young adults, 281 of whom are women and 122 of whom are in romantic relationships between the ages of 18-35. The Relationship Scales Questionnaire, the Conscious Awareness in Romantic Relationship Scale and the Relationship Satisfaction Scale were used as data collection tools. Conscious Awareness in Romantic Relationships and Relationship Satisfaction Scale scores did not show a statistically significant difference according to attachment styles (p> 0.05). It was determined that there was a statistically significant, positive and weak correlation between the Conscious Awareness in Romantic Relationship Scale and the Satisfaction with the Relationship Scale scores (r= 0.193; p0.05). As a result, in our study, it was found that mindfulness and relationship satisfaction in romantic relationships did not make a significant difference according to attachment styles. These findings may contribute to future studies.