Yetişkinlerde duygusal şemaların, psikolojik dayanıklılık, psikolojik iyi oluş ve ruhsal belirti düzeyleri ile arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between emotional schemas, resilience, psychological well-being and psychological symptom levels in adults
- Tez No: 748216
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAL ERZİNCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmada, yetişkinlerde duygusal şemaların, psikolojik dayanıklılık, psikolojik iyi oluş ve ruhsal belirti düzeyleri ile arasındaki ilişki Covid-19 pandemi dönemi dönemi göz önüne alınarak incelenmiştir. Araştırmaya 180 yetişkin birey katılmıştır. Katılımcılara, sosyo-demografik bilgi formu, Leahy Duygusal Şema Ölçeği, Genel Sağlık Anketi 28, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma değişkenlerinin karşılaştırılması için bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Katılımcıların duygusal şemaları, psikolojik dayanıklılık, psikolojik iyi oluş ve ruhsal belirti düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi için Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, duygusal şemalar, psikolojik dayanıklılık, psikolojik iyi oluş ve ruhsal belirtiler cinsiyet, çalışma durumu, medeni durum, gelir durumu, çocuk sahibi olma, iş kaybı yaşama ve Covid-19 tanısı alma değişkeni bakımından anlamlı farklılık göstermektedir. Araştırma sonucuna göre, katılımcıların duygusal şemalarının, psikolojik dayanıklılık, psikolojik iyi oluş ve ruhsal belirti düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Ayrıca yapılan regresyon analizleri sonucunda, anlaşılabilirlik şemasının genel sağlık algısını negatif yönde, duygulara karşı zayıflık ve duyguları zararlı olarak görme şemalarının ise genel sağlık algısını pozitif yönde yordadığı bulunmuştur. Ayrıca, anlaşılabilirlik ve uzlaşı şemalarının psikolojik dayanıklılığı pozitif yönde yordadığı bulunmuştur. Elde edilen sonuçlar ilgili literatürle tartışılmış ve ileri çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between emotional schemas, psychological resilience, psychological well-being and mental symptom levels in adults was examined considering the period of the Covid-19 pandemic. 180 adult individuals participated in the study. A socio-demographic information form, the Leahy Emotional Schema Scale, the General Health Questionnaire 28, the Psychological Well-Being Scale and the Adult Resilience Scale were administered to the participants. Independent sample t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to compare research variables. Pearson correlation was applied to examine the relationship between participants' emotional schemas, resilience, psychological well-being, and psychological symptom levels. According to the research findings, emotional schemas, psychological resilience, psychological well-being and mental symptoms show significant differences in terms of gender, employment status, marital status, income status, having a child, job loss and being diagnosed with Covid-19. According to the results of the research, significant relationships were found between the emotional schemas of the participants, psychological resilience, psychological well-being and psychological symptom levels. In addition, as a result of the regression analyzes, it was found that the intelligibility schema predicted the general health perception negatively, while the schemas of weakness towards emotions and seeing emotions as harmful positively predicted the general health perception. In addition, intelligibility and consensus schemas were found to positively predict resilience. The results obtained were discussed with the relevant literature and suggestions for future studies were presented.