Üniversite yerleşkelerinde yağmur suyunun sürdürülebilir sistemler ile yönetilmesi
Sustainable stormwater management on university campuses
- Tez No: 748223
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY CENGİZ TAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Sürdürülebilir yağmur suyu yönetimi, yağış suyunun yeşil alanlara yönlendirilerek verimli bir şekilde yönetilmesini sağlayan sistemlerden oluşan ekolojik bir yaklaşımdır. Bu sistemler, yağmur suyunun toprakta sızmasına izin veren, akış hızını ve akış hacmini azaltan özel tasarlanmış yeşil alanlardan oluşmaktadır. Sürdürülebilir olan bu uygulamalar ile su kirliliğinin önlenmesi, sel ve taşkın riskinin azaltılması, yeraltı su kaynaklarının deşarj edilmesi ve yeşil alan miktarının arttırılması sağlanmaktadır. Araştırmada çalışma alanı olarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesi seçilmiştir. Yerleşkede daha önce sürdürülebilir yağmur suyu yönetimi kapsamında çalışma yapılmamış olması bu alanın seçilmesinde etkili olmuştur. Araştırmanın yöntemi üç aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada literatür araştırması ve alan incelemesi yapılmıştır. İkinci aşamada çalışma alanı ile ilgili veriler toplanmıştır. Bu verilerden faydalanarak alanın eğim, topoğrafya, yükseklik, bakı, jeoloji, toprak, su erozyonu, bitki örtüsü, yüzeysel akış ve zemin özellikleri analiz edilmiştir. Yerleşkenin geçirimli ve geçirimsiz yüzeyleri belirlenerek yağış suyunun yeraltına sızma durumu incelenmiştir. Ayrıca doğal akış hatları ile ulaşım ağında oluşan akış hatları analizi sonucunda yerleşkenin yüzeysel akış haritası oluşturulmuştur. Bu analizler sonucunda son aşamada her üniversite birimi ayrı ayrı değerlendirilerek sorunlu alanlar belirlenmiş ve uygun görülen alanlarda sürdürülebilir yağmur suyu yönetim uygulamaları önerilmiştir. Aynı zamanda her bina için toplanabilecek yağmur suyu miktarı hesaplanmıştır. Son olarak önerilen uygulamalar modellenerek fotoğraflar üzerinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainable stormwater management is an ecological approach consisting of systems that ensure efficient management of stormwater by directing it to the green areas. These systems include specially designed green areas that allow stormwater to infiltrate into the soil, and reduce the flow rate and flow volume. Thanks to these sustainable practices, it is ensured that water pollution is prevented, the risk of floods and overflows is reduced, groundwater resources are discharged and the amount of green space is increased. In this research, Çanakkale Onsekiz Mart University Terzioğlu Campus was chosen as the study area. The fact that no work has been done within the scope of sustainable stormwater management on the campus has been effective in the selection of the area. The method of this research consists of three stages. In the first stage, literature research and field investigation were carried out. In the second stage, data related to the study area were collected. Using these data, slope, topography, elevation, aspect, geology, soil, water erosion, vegetation, runoff and ground characteristics of the area were analyzed. The permeable and impermeable surfaces of the campus were determined and the penetration of precipitation water into the ground was investigated. In addition, the surface flow map of the campus was created as a result of the analysis of the natural flow lines and the flow lines formed in the transportation network. As a result of these analyzes, at the last stage, each university unit was evaluated separately, and problematic areas were identified and sustainable stormwater management practices were proposed in the areas deemed appropriate. At the same time, the amount of rainwater that can be collected for each building was calculated. Finally, the suggested practices were modeled and shown on the photographs.