Kırsal alanda beşeri sermayenin güçlendirilmesinde tarımsal kalkınma kooperatiflerinin rolü: Ankara ili Ayaş ilçesi araştırması
The role of agricultural development cooperatives in the strengthening of human capital in rural areas: Research on Ayaş district in Ankara
- Tez No: 748225
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜLÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmada Ankara ili Ayaş ilçesinde bulunan tarımsal kalkınma kooperatiflerinin kırsal alanda beşeri sermayenin güçlendirilmesindeki rolünü alan çalışması yoluyla ortaya koyabilmek amaçlanmıştır. Araştırmanın ana materyalini 100 ortakla yapılan anket verileri oluşturmuştur. Bunun yanı sıra ulusal ve uluslararası kuruluşların yaptıkları çalışmalar, Tarım ve Orman Bakanlığı ile TÜİK gibi kurumların istatistik verileri, daha önce yapılmış varsa benzer çalışmalar, vd. çalışmanın ikincil verilerini oluşturmuştur. Çalışmada elde edilen bulguların istatistiksel analizi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen temel bulgular şu biçimde özetlenebilir; araştırma kapsamında görüşülen katılımcıların %74'ü erkek , %26'sı kadındır. Ortakların %88' i 35 yaş ve üzeri olup % 59'u ilkokul mezunudur. Ortakların %21'i sosyal güvenlik kapsamında olmayıp, % 72,2'si ise BAĞ-KUR' ludur. Ortakların %42'si kooperatifte teknik bilgi eksikliği yaşandığını, %53'ü kooperatifte pazarlama sorunu olduğunu belirtmiştir. Ortakların %65' i bulundukları yerde kırdan kente göç olmadığını, %74'ü kooperatifin varlığının göçü azaltıp durduracağını, %53'ü ise yaşanacak olası bir göç olayında kooperatifin iş gücünün azalacağını belirtmişlerdir. Ortakların %54'ü gelirlerinin kooperatife ortak olduktan sonra arttığını belirtmiştir. Ortakların %57'si kooperatifin düzenlediği eğitimlere katıldığını, %93'ü ise düzenlenen bu eğitimleri faydalı bulduğunu belirtmiştir. Araştırmanın sonucunda çalışma yapılan kooperatiflerin, kırsal alanda beşeri sermayenin güçlendirilmesi hususunda olumlu yönde katkı sunduğu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to reveal the role of agricultural development cooperatives in the strengthening of human capital in the rural area through a field study in Ayaş in Ankara. Survey data conducted with 100 participants constituted the main material of the research. In addition, studies carried out by national and international organizations, statistical data of institutions such as the Ministry of Forestry and Agriculture, TURKSTAT, and other similar studies establish secondary data for this study. Statistical analysis of the findings obtained was performed. The main findings can be summarized as follows; 74% of the participants interviewed within the scope of the research are male and 26% are female. 88% of them are over 35 years old and 59% are just primary school graduates. 21% of the participants are not registered in any social security system and 72,2 % are registered as self-employed in BAĞ-KUR system. 42% of the participants stated a lack of technical knowledge in the cooperative and 53% noted a marketing problem in the cooperative. 65% of the participants said that there was no migration from rural to urban areas, 74% stated that the existence of the cooperative would reduce and stop migration, and 53 % stated that the labor force of the cooperative would decrease in case of possible migration. 54% of the participants said that their income increased after they became partners in the cooperative. 57% of the participants stated that they participated in the training organized by the cooperative and 93% indicated that they found these training useful. As a result of the research, it is revealed that the cooperatives studied contribute positively to the strengthening of human capital in rural areas.