Ulaşım problemleri ve akıllı kent talepleri: Bandırma örneği
Transportation problems and smart city demands: The case of Bandırma
- Tez No: 748227
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYLAN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Yaşam koşullarının ve kamu hizmetlerinin kentlerde daha iyi olması nedeni ile kırsal alanlardan kent merkezlerine göç eden insanlar kentlerde var olan işsizlik, barınma, ulaşım, eğitim, vb. sorunların daha da artmasına neden olmaktadır. Yaşam kalitesini yükseltmek amacı ile kentlere göç eden insanlar kentlerde var sorunların bir parçası haline gelmekte ve bu sorunlardan olumsuz olarak kendileri de etkilenmektedir. Kentlerde yaşanan sorunlardan biri de hiç kuşkusuz ulaşımdır. Özel araç sahipliğindeki artışa bağlı olarak kentte yaşanan trafik kazaları ile yoğunluğu, trafikte bekleme sürelerinin uzaması buna bağlı olarak stresin artması, otopark yetersizliği, gürültü ve hava kirliliği, araçların/esnafların kaldırım işgali vb. sorunlar kent içi ulaşımda karşılaşılan başlıca sorunlardır. Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan değişimler ve yenilikler son zamanlarda daha da hız kazanarak gündelik yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Önemi her geçen gün artan akıllı ulaşım sistemleri kent içi ulaşımda yaşanan sorunlara bilgi ve iletişim teknolojileri aracılığı çözümler sunmaktadır. Bu çözümler arasında denetim sistemleri (hız, kırmızı ışık vb.), bilgilendirme ekranları, akıllı durak, elektronik ücret ödeme, mobil uygulama, vb. gelmektedir. Akıllı ulaşım sistemlerinin temel amacı trafik kazalarının önüne geçerek insanların can ve mal güvenliğini korumaktır. Bunun yanında çevrenin korunması, seyahat sürelerinin kısaltılması, yakıt miktarının azaltılması vb. amaçları da bulunmaktadır. Akıllı ulaşım sistemlerinin kent içi ulaşımda sunduğu çözüm önerileri (yeşil dalga, akıllı kavşak vb.) ve sağladığı kolaylıklar (akıllı durak, mobil uygulama vb.) ile kent yaşamında kent sakinlerinin yaşam kalitesi yükselmektedir. Bu sayede trafikte sürücü, yaya ve yolcu konumundaki kent sakinlerinin ulaşımları daha da kolay hale gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the fact that living conditions and public services are better in cities, people migrating from rural areas to urban centers suffer from unemployment, housing, transportation, education, etc. in cities. exacerbates the problems. People who migrate to cities with the aim of increasing their quality of life become a part of the problems that exist in the cities and they are also negatively affected by these problems. One of the problems in cities is undoubtedly transportation. The increase in private vehicle ownership in the city, traffic accidents and density, prolonged waiting times in traffic, increased stress, lack of parking, noise and air pollution, occupation of pavements by vehicles / tradesmen, etc. problems is one of them. Problems encountered in urban transportation. Changes and innovations in information and communication technologies have gained momentum recently and have become an indispensable part of our daily lives. Intelligent transportation systems, whose importance is increasing day by day, offer solutions to the problems experienced in urban transportation through information and communication services. These solutions include control systems (speed, red light, etc.), information displays, smart stop, electronic fare payment, mobile application, etc. is coming. The main purpose of smart transportation systems is to prevent traffic accidents and to protect people's life and property safety. It can also protect the environment, shorten travel times, reduce the amount of fuel, etc. there are also purposes. With the solution proposals (green wave, smart intersection, etc.) and conveniences (smart stop, mobile application, etc.) offered by smart transportation systems in urban transportation, the quality of life of the city residents in urban life increases. In this way, the transportation of city residents who are drivers, pedestrians and passengers in traffic becomes easier.