Aday antagonist bakteri izolatlarının Pseudomonas syringae Pv. Syringae'ye karşı etkisinin belirlenmesi
Determination of effect potential antagonist bacterial isolates against Pseudomonas syringae Pv. Syringae
- Tez No: 748232
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MİRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Pseudomonas syringae pv. syringae'nin sebep olduğu bakteriyel dal yanıklığı hastalığı kiraz ağaçlarında önemli ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bu çalışmada 2019*2020 yılları arasında Tekirdağ ili kiraz üretim alanlarından çiçek ve yapraklardan toplam 37 adet aday antagonist bakteri izolatının ve Prof. Dr. Mustafa MİRİK'in kültür koleksiyonunda bulunan 40 adet antagonist bakteri izolatının in vitro ve yarı in vivo koşullarda Pseudomonas syringae pv. syringae üzerine antibakteriyel etkisi araştırılmıştır. Yapılan denemeler sonucunda 5 adet antagonist bakteri izolatın %16.67-75 oranında patojeni baskıladığı belirlenmiştir. Etkili bulunan KA1, KA5, KA7, KA18 ve KA36 kodlu antagonist bakteri izolatları MALDI-TOF MS yöntemi ile Bacillus mycoides, Pseudomonas chlororapsis, B. simplex, B. cereus ve P. gessardii olarak tanılanmıştır. KA5 kodlu izolat hastalık gelişimini %75 oranında baskılayarak en yüksek antibakteriyel etkili izolat olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bacterial canker, caused by Pseudomonas syringae pv. syringae (P. s. pv. syringae ) is economically important diseases of sweet cherry trees. In this study, antibacterial effect of 77 isolates consisted of 37 out of 77 isolates obtained from blossom and leaves and 40 isolates from the collection of Prof. Dr. Mustafa MİRİK were investigated against Pseudomonas syringae pv. syringae under in vitro and semi-in vivo conditions. According to in vitro and semi-in vivo test, 5 antagonist bacteria isolates were suppressed the pathogen ranged from %16.67 to %75. When these effective antagonist isolates were identified as Bacillus mycoides, Pseudomonas chlororapsis, B. simplex, B. cereus and P. gessardii by MALDI-TOF MS, respectively. The most effective result was determinedas P. chlororapsis namely KA5 inhibited pathogen growth as %75.