Domates bakteriyel benek hastalığının (Pseudomonas Syringae Pv. Tomato) biyolojik mücadelesinde bakteriyel antagonistlerin kullanım olanakları
The possibilities on biological control of tomato bacterial speck disease with bacterial antagonists
  1. Tez No: 726006
  2. Yazar: ÖZGÜR GÜLDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM AYSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Pseudomonas syringae pv. tomato adlı bakterinin neden olduğu Domateste Bakteriyel Benek Hastalığı verim kayıplarına neden olan önemli bir bakteriyel hastalıktır. Bu çalışmada hastalığın biyolojik mücadelesi araştırılmıştır. Mersin ili Erdemli ve Toroslar ilçesinde domates bitkisinin yetiştiği toprak ve kök örneklerinden 323 adet aday antagonist bakteri izolatı elde edilmiştir. Bu izolatların antimikrobiyal etkileri in vitro petri denemeleriyle araştırılmış ve 12 izolat 2.3-11.0 mm inhibisyon zonu oluşturarak patojenin gelişimini baskı altına almıştır. In vitro çalışmalarda başarılı bulunan 12 adet antagonistik bakteri izolatı tohuma uygulandığında hastalığın çıkışını %33-95 oranında azalttığı ve hastalık şiddetini %28-95 arasında baskıladığı saptanmıştır. Uygulamalar tohum çimlenmesinde olumsuz bir etki yaratmamıştır. En başarılı dört izolatla yapılan ikinci tohum denemesinde hastalık %81-100 oranında baskılanmıştır. MALDI-TOF MS ile yapılan tanı testlerine göre başarılı antagonistler Bacillus subtilis türleri, Bacillus pumilus ve Paenobacillus polymyxa olarak tanılanmıştır. Yapılan bu çalışmayla, antagonist özellikteki Bacillus türlerinin Domateste Bakteriyel Benek Hastalığına başarıyla kullanılabileceği gösterilmiştir. Gelecekte yapılacak çalışmalarda bu izolatların yan etki denemeleri yapıldıktan sonra bu hastalığın entegre mücadele programına alınabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bacterial Speck Disease caused by Pseudomonas syringae pv. tomato is an important bacterial disease that causes yield losses on tomatoes. In the study a total of 323 candidate bacterial antagonist strains were isolated from tomato soils and roots in Erdemli and Toroslar districts of Mersin. Antimicrobial effects of the strains were investigated by In vitro petri dishes and 12 strains suppressed the growth of the pathogen with the inhibition zones between 2.3 and 11.0 mm. The stains reduced the disease incidence by 33-95% and disease severity by 28-95% when the twelve strains were applied to tomato seeds as biological seed treatments. In the second seed experiment with the most successful strains, the disease was suppressed by 81-100% ratios. The antagonistic strains didn't pose a negative effect on seed germination. The antagonistic bacterial strains were identified as Bacillus subtilis species, Bacillus pumilus and Paenobacillus polymyxa according to MALDI-TOF MS. The research has been shown that Bacillus strains can be used successfully against bacterial speck disease of tomatoes. It was concluded that the antagonistic strains can be used in part of an integrated disease management program after side effect experiments are performed.