Analysis of exhibition spaces in the case of artificial intelligence artworks
Yapay zeka sanat eserlerinde sergi alanlarının analizi
- Tez No: 748266
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE BAŞARIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Sanat insanın varoluşundan beri var ve tartışılıyor. Sanat sergilerinin üretim tarzı ve mekânları da zaman içinde değişmiştir. Bu değişimler mimariye de yansımış ve sanatın sergilenme biçimi mekânları etkilemiştir. Yapay Zekânın (AI) son yıllarda sanat alanındaki gelişmeleri bize mekânsal ihtiyacın bu anlamda nasıl değiştiğini ve mimariye nasıl yansıdığını farklı açılardan göstermiştir. Bu çalışmada yapay zekânın sergi alanlarını nasıl dönüştürdüğü tartışılacaktır. Bu tez, yapay zekâ ve dijital sanata dayalı sanat üretim biçimlerinin sergi alanlarını, dijital sanat biçimlerini ve izleyiciyle yeni etkileşim biçimlerini barındıracak şekilde nasıl dönüştürdüğünü incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Art has existed and has been discussed since the existence of man. The production style and spaces of art exhibitions have also changed over time. These changes also reflected in the architecture and how art was exhibited affected the spaces. The developments of Artificial Intelligence (AI) in the field of art in recent years have shown us how the spatial need has changed in this sense and how it is reflected in architecture from different perspectives. How artificial intelligence transforms exhibition spaces will be discussed in this study. This thesis aims to examine how art production forms based on AI and digital art transform exhibition spaces to accommodate digital art forms and new ways of interaction with the audience.