Spor anonim şirketleri
Sports joint stock companies
- Tez No: 748307
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVAL OKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Spor, keyif almak için oynanan bir oyundur. İnsanların yerleşik hayata geçişiyle, dünyanın farklı coğrafyalarında birçok spor çeşidi doğmuştur. Toplumların birbirleriyle etkileşimi ve özellikle teknolojinin gelişimiyle bu sporlardan bazıları küresel çapta ilgi görmüştür. Sporda örgütlenme daha çok takım sporları ile sağlanmıştır. Bireyler bir araya gelip spor kulüplerini, kulüpler bir araya gelip ulusal spor federasyonlarını, ulusal spor federasyonları bir araya gelip kıta ve dünya çapında yetkili uluslararası spor örgütlerini kurmuştur. Böylece spor, kendine özgü hukuk kurallarını da içinde barındıran küresel bir organizasyon halini almaya başlamıştır. Sporun kitlelere yayılması, ticarileşmesini de kaçınılmaz kılmıştır. Önceleri dernek statüsünde örgütlenen spor kulüpleri, büyüyen ekonomilerini daha sağlıklı yönetebilmek için şirketleşmeye başlamıştır. Türk hukukunda sporda şirketleşmenin yasal zeminine ilişkin eksiklik, bu hususta yeni bir kanun çalışmasını gündeme getirmiştir. Bu doğrultuda 7405 sayılı Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu, 26.04.2022 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir. Kanunda uygulamadaki durum dikkate alınarak sporda şirketleşme, anonim şirketlerle sınırlandırılmıştır. Sporun kendine özgü yapısı, spor hukukunun büyük ölçüde devletlerden bağımsız oluşmasını sağlamış ve bu durum spor anonim şirketlerinin de klasik anonim şirketlerden farklı özellikler taşımasına neden olmuştur. Bu çalışmada spor anonim şirketleri, sporda ulusal ve uluslararası örgütlenme perspektifinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sport is essentially a game played for fun. With the transition of people to settled life, many types of sports have emerged in various parts of the world. Driven by the cross-cultural interaction between societies and the technological advances in particular, some of these sports have attracted global attention. Organization in sports has developed mostly thanks to team sports. Individuals have come together to establish sports clubs, clubs have come together to establish national sports federations, and national sports federations have come together to establish authorized international sports organizations around the world. Thus, sports has become a global organization with its own unique legal rules and regulations. The popularization of sports and its adoption by the masses have made its commercialization inevitable. Sports clubs, which were previously organized as associations, have begun to incorporate so as to manage their growing economies more efficiently. The lack of legal basis for incorporation in sports in Turkish law has brought a new act study on this issue to the agenda. In this direction, Sports Clubs and Sports Federations Act numbered 7405 entered in force on 26.04.2022. Considering the situation in practice, incorporation in sports has been limited to joint-stock companies in the Act. The unique structure of sports has ensured that sports law is largely independent of the states, which has caused sports joint-stock companies to have different characteristics from classical joint-stock companies. In this study, sports joint-stock companies were analyzed from the perspectives of national and international organization in sports.