7405 sayılı Kanun çerçevesinde spor anonim şirketlerinin yönetimi ve temsili
Management and representation of sport joint-stock companies in the framework of Code numbered 7405
- Tez No: 1000369
- Danışmanlar: PROF. DR. ECEHAN ARAS, DR. MURAT ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Spor; insanların sağlık, eğlence, zaman geçirme, sosyalleşme gibi çeşitli amaçlarla tek başlarına veya bir araya gelerek amatör veya profesyonel olarak belirli kurallara uygun olarak yürütülen faaliyetlerdir. Sporun insanlar tarafından önemsenmesinin bir sonucu olarak da devletler, kurumlar ve kulüpler bu faaliyetleri düzenlemek, ekonomik gelir elde etmek amacı taşımaya başlamışlardır. Böylece sporda ticari amaç yaygınlaşmaya başlamıştır. Şirketleşen spor kulüpleri, Türk hukukunda kendine özgü bir şirket türü bulamamıştır. Bu nedenle kendisine en uygun şirket türü olan anonim şirket hükümleri uygulama alanı bulmuştur. Ancak kendine özgü bir yapı olması yeni kanuni düzenlemelerin de gelmesini beraberinde getirmiştir. Böylece SKSFK ile yeni bir şirket türü olan spor anonim şirketleri hukukumuza girmiştir. Bu çalışmadaki amaç, Türk hukukuna yeni gelen bir şirket türü olan spor anonim şirketlerinin yönetilmesi ve temsil edilmesinde görevli olan organın incelenmesini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
Sports are activities conducted by individuals, either on an amateur or professional basis, in accordance with specific rules, for various purposes such as health, entertainment, leisure, and socialization. As society has increasingly valued sports, states, institutions, and clubs have begun to organize these activities with the aim of generating economic income. Consequently, the commercial dimension of sports has become more prominent. However, incorporated sports clubs could not identify a specific company type under Turkish law. Therefore, the provisions applicable to joint stock companies, being the most appropriate option, have been applied to these clubs. Nevertheless, the unique nature of sports clubs has created a need for new legal regulations. In response to this need, the Law on Sports Clubs and Sports Federations introduced a new company structure into Turkish law: sports joint stock companies. The aim of this study is to examine the management and representation of sports joint stock companies, which constitute a newly introduced company type under Turkish law.