Azerbaycan Türkçesinde enklitikler
Enclitics in Azerbaijan Turkish
- Tez No: 748308
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 291
Özet
“Azerbaycan Türkçesinde Enklitikler”adlı çalışma bir giriş ve beş bölümden oluşmaktadır.“Giriş”kısmında, çalışmanın amacı, konusu ve yöntemi hakkında bilgi verildikten sonra enklitik teriminin daha net bir şekilde anlaşılması için klitik kavramından bahsedilmiştir. Çalışmanın“Birinci Bölüm”ünde, klitik kavramı kavramsal ve kuramsal bir çerçeveyle ele alınarak klitiklerin fonolojik, morfolojik ve sentaktik özelliklerinden bahsedilmiştir. Klitiklerin eklerle ve kelimelerle ortaklaşan ve farklılaşan özellikleri ele alınmıştır. Çalışmanın“İkinci Bölüm”ünde, enklitik kavramı ele alınmıştır. Türkiye Türkçesinde enklitik kavramının karşılıkları tanıtılarak Türkiye ve Azerbaycan Türkçesinde enklitikle ilgili yapılan çalışmalar verilmiştir. Çalışmanın“Üçüncü, Dördüncü ve Beşinci Bölüm”ünde ise, Azerbaycan Türkçesinde tespit edilen enklitikler incelenmiş, gruplara ayrılmış ve enklitiklerin yapısı, kullanımı ve işlevleri hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın sonunda ise, çalışmada alınan örnek metinlerin yer aldığı esas kaynaklar ve çalışma sırasında yararlanılan kaynaklar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The study named“Enclitics in Azerbaijan Turkish”consists of an introduction and five parts. In the“Introduction”part, after giving information about the purpose, subject and method of the study, the concept of clitic is mentioned in order to understand the term enclitic more clearly. In the“First Chapter”of the study, the concept of clitics is discussed with a conceptual and theoretical framework, and the phonological, morphological and syntactic features of clitics are mentioned. The common and differentiating features of clitics with affixes and words are discussed. In the“Second Chapter”of the study, the concept of enclitic is discussed. By introducing the equivalents of the concept of enclitic in Turkey Turkish, studies on enclitic in Turkey and Azerbaijan Turkish are given. In the“Third, Fourth and Fifth Chapters”of the study, the enclitics detected in Azerbaijani Turkish were examined, grouped and information was given about the structure, use and functions of enclitics. At the end of the study, the main sources of the sample texts taken in the study and the sources used during the study are included.