Pazarlama giderlerinin marka değeri üzerine etkisi: Migros örneği
The effect of marketing expenses on brand value: The example of Migros
- Tez No: 748310
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BANU BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son yıllarda küreselleşmenin getirisi ve dijitalleşmenin etkisiyle işletmeler arasındaki rekabet artmış, finansal dinamikler değişmiş, buna bağlı olarak da markaların fazlalaşmasıyla birlikte tüketicilerin karar verme süreci zorlaşmıştır. Söz konusu gelişmeler kapsamında tüketicilerin karar verme süreçlerinde aktif rol oynamak, daha fazla talep görmek ve rekabet avantajı sağlamak isteyen işletmeler farklılaşma adına marka ve marka değerine ağırlıklı önem vermektedir. Marka değeri tüketicilerin markaya olan güvenin artmasıyla ürünlerin daha çok talep görmesini sağlamakta ve satışların artmasını desteklemektedir. Marka değeri ile sürdürülebilir finansal avantajlar sağlayan işletmeler daha fazla kar elde ederler. İşletmeler başarılı bir marka ve marka değeri yaratmak adına faaliyetlerini yürütürken pazarlama giderlerine katlanmaktadır. Bu doğrultuda araştırmada pazarlama giderlerinin marka değeri üzerine etkisi incelenmiştir. Örnek işletme Migros'un 2012-2021 yılları arası marka değeri tespitinde Hirose yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the benefit of globalization and the effect of digitalization, competition between businesses has increased, financial dynamics have changed, and accordingly, the decision-making process of consumers has become difficult with the increase of brands. Within the scope of these developments, businesses that want to play an active role in the decision-making processes of consumers, see more demand and provide competitive advantage give importance to brand and brand value in the name of differentiation. Brand value ensures that products are more demanded by increasing consumers' trust in the brand and supports the increase in sales. Businesses that provide sustainable financial advantages with brand value make more profit. Businesses bear the marketing expenses while carrying out their activities in order to create a successful brand and brand value. In this context, the effect of marketing expenses on brand value was examined in the research. The Hirose method was used to determine the brand value of the sample business Migros between the years 2012-2021.