Psikiyatri hastalarına bakım verenlerin maneviyat düzeyleri ve stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişki
The relationship between the spirituality levels and styles of coping with stress of careers of psychiatric patients
- Tez No: 748311
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, psikiyatri hastalarına bakım verenlerin maneviyat düzeyleri ve stresle başa çıkma tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma nicel araştırma modeli olarak tanımlayıcı ve ilişkisel olarak tasarlanmıştır. Çalışma, 1 Mart 2020-1 Haziran 2020 tarihleri arasında İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde psikiyatri polikliniklerinde yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini çalışmaya katılmayı kabul eden 166 bakım verenler oluşturmuştur. Araştırmada katılımcıların maneviyat düzeylerini ölçmek amacıyla ''Maneviyat Ölçeği (MÖ)", stresle başa çıkma tarzlarını ölçmek amacıyla ''Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBÇTÖ)'' kullanılmıştır. Çalışma verileri SPSS 25.0 ile analiz edilmiştir. Bağımlı değişkenlerin birbiriyle ilişkisini belirlemek amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırmaya katılan bakım verenlerin MÖ'den aldıkları puan ortalaması (Ort.=106,6±17,7), SBÇTÖ'den aldıkları puan ortalaması ise (Ort.= 52,4±8,7) bulunmuştur. Bakım verenlerin stresle başa çıkma tarzlarından en sık kendine güvenli yaklaşıma, en az sosyal desteğe başvurmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the relationship between the spirituality levels of caregivers of psychiatric patients and their styles of coping with stress. The research was designed as a quantitative research model as descriptive and relational. The study was carried out by Istanbul Bakırköy Prof. Dr. It was carried out in the psychiatry polyclinics of Mazhar Osman Mental and Neurological Diseases Training and Research Hospital. The sample of the study consists of 166 caregivers who agreed to participate in the study. In the study, the“Spiritual Scale”was used to measure the spirituality levels of the participants, and the“Stress Coping Styles Scale”was used to measure the styles of coping with stress. Study data were analyzed with SPSS 25.0 package program. Correlation analysis was performed to determine the relationship between dependent variables. The mean score of the caregivers participating in the study in SS (Mean=106.6±17.7) and the mean score in SCSS (Mean= 52.4±8.7) were found. Among the stress coping styles of caregivers, they most frequently resort to self-confident approach and least to social support.