Depresyon ve anksiyete bozukluğu olan hastaların manevi yönelimleri ile intihar eğilimleri ve tedavi uyumları arasındaki ilişki
Relationship between spirutual orientation and suicidal tendency and treatment compliance of patients with depression and anxiety disorders
  1. Tez No: 749178
  2. Yazar: MESUDE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, depresyon ve anksiyete bozukluğu olan hastaların manevi yönelimleri ile intihar eğilimleri ve tedavi uyumları arasındaki ilişkiyi belirlemek için tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Uygulama ve Araştırma Hastanesinde psikiyatri kliniğinde yatan ve ayaktan tedavi edilmek üzere psikiyatri polikliniğine başvuran anksiyete ve depresyon tanılı 295 hasta oluşturdu. Veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Manevi Yönelim Ölçeği (MYÖ), Morisky Tedavi Uyum Ölçeği (MTUÖ) ve İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ) kullanıldı. Verilerin analizi SPSS İstatistik 26 versiyonu ile Independent Sample T testi, One Way Anova Testi, Post Hoc ve Pearson Testi kullanılarak değerlendirildi. Hastaların ölçek toplam puanları; BAÖ 25,53±13,58, BDÖ 26,25±13,29, MYÖ 85,48±28,17, MTUÖ 1,80±072 ve İOÖ 79,98±17,90 olarak belirlendi. MYÖ ile İOÖ toplam puan ortalaması arasında negatif yönde orta düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlendi (p0.05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted as descriptive study determine the relationship between spirutual orientation and suicidal tendency and treatment compliance patient with depression and anxiety disorders. Sample the study consists 295 patients diagnosed with anxiety and depression who are hospitalized psychiatry clinic University Gaziantep Sahinbey Research and Practice Hospital and who applied outpatient clinics to be treated. Personal Information Form (PIF), Beck Anxiety Inventory(BAI), Beck Depression Inventory (BDI), Morisky Medication Adherence Scale (MMAS), Spiritual Orientation Inventory (SOI) and Suicide Probability Scale (SPS) were used as data colection tool. Data analysis was evaluated using Independent Sample T Test, One Way Anova Test, Post Hoc and Pearson Test with SPSS Statistics version 26. Total scale scores patients were determined as BAI 25,53±13,58, BDI 26,25±13,29, SOI 85,48±28,17, MMAS 1,80±072, SPS 79,98±17,90. It was determined that there was statistically significant and negative correlation l between total mean scores the SOI and SPS at moderate level (p0.05).