İş stresi ve tükenmişlik sendromunun çalışan performansı üzerine etkisi: Otel işletmelerinde bir araştırma
The effect of job stress and burnout syndrome on employee performance a research in hotel busi̇nesses
- Tez No: 748347
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN YILMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüz hizmet sektöründeki emek yoğun bir işleyiş, çalışan performansının önemli olduğu ve üretim ile tüketimin aynı zamanda gerçekleştiği otel işletmelerinde iş stresi ve tükenmişlik sendromu düzeyleri gibi etkenler otel işletmelerinin amaçladıkları hedeflerine ulaşabilmeleri ve sürdürülebilirlikleri için önem arz etmektedir. Bu araştırmanın amacı otel çalışanlarında iş stresinin ve tükenmişlik sendromunun çalışan performansı üzerine etkilerini belirlemektir. Ayrıca çalışmada otel çalışanlarının demografik özelliklerinin iş stresi, tükenmişlik ve çalışan performansına göre farklılıkları araştırılmıştır. Hedeflenen bu amaç ile yapılan çalışmada konuyla alakalı detaylı literatür taraması yapılmış ve benzer çalışmalar incelenmiştir. Araştırmada örneklem grubu olarak 4 ve 5 yıldızlı otel işletmeleri seçilmiştir. Araştırma Sakarya ilinde faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı otel çalışanları üzerinde yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini evren içerisindeki turizm işletme belgeli otellerin çalışanları oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında Sakarya ilinde faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı otellerde çalışan 263 personele anket uygulanarak istatistiksel analiz yapılmıştır. Ankette veri toplama aracı olarak iş stresi ölçeği, Maslach tükenmişlik ölçeği ve iş performansı ölçeğinden faydalanılmıştır. Araştırma ölçeklerinin güvenilirlik şartını sağladığı tespit edildikten sonra veriler istatistiksel analiz programında analiz edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırma hipotezini test etmek amacıyla, analizlerde açıklayıcı istatistikler, t-testi, ki-kare testi, KMO ve Bartlett's testi, one way anova, tukey, güvenilirlik testi, korelasyon, regresyon ve faktör analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre iş stresi, tükenmişlik ve çalışan performansı arasında anlamlı ilişkiler olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
As todays service industry is a labor intensive operation, staff performance is important in the hotel industry where production and consumption occur at the same time. Factors such as job stress and burnout syndome levels of the hotel business to achieve their goals and aims for sustainability is important.The aim of this research is to determine the effects of job stress and burnout syndome on the employee performance. Furthermore, the study investigated the demographic characteristics the differences job stress,burnout and employee performance accordıng to hotel's employees .In the study conducted with this aim, detailed literature review was conducted on the subject and similar studies were examined. İn the research four-and five-star hotel businesses were selected as a sample group .The research was conducted on the employees of the 4 and 5 star hotel in Sakarya. The sample of the study is composed of employees of hotels with tourism business certificates in the universe. Within the scope of research, data was collected from 263 employees of four-and five-star hotels with tourism business certificates in Sakarya province using the survey technique. The survey used the job stress scale, Maslach burnout scale and the job performan scale as a data collection tool. After it was determined that the research scale fulfilled the reliability requirement, the data were analyzed in the statistical analysis program.SPSS 25 package program was used in the analysis of the data. In order to test the research hypothesis, explanatory statistics, t-test, Chi-square test, KMO and Bartlett's test, one way anova, reliability test, correlation, regression and factor analysis were performed in the analysis . The results of the research indicate that there are statistically significant relationships among job stress, burnout, and staff performance intention.