Yüksek teknoloji içeren sanayi kümelenmeleri: Havacılık kümelenmeleri örneği
High technology industry clusters: Example of aviation clusters
- Tez No: 748348
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EKBER AKGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
1990 Yılında Porter tarafından ortaya konan kümelenme kavramı 30 yılı aşkın bir süredir tüm dünyada bir çok sektörde kendine uygulama alanı bulmuştur. Coğrafi yakınlığa bağlı sık etkileşimden kaynaklanan bilgi paylaşımı ve buna bağlı yenilik performansındaki artış kümelenmenin meydana getirdiği faydalar içerisinde üzerinde en çok vurgu yapılan pozitif etkilerden ikisidir. Çalışmada yüksek teknoloji içeren bir sanayi dalı olan Türkiye'deki havacılık sanayi kümelenmelerindeki bilgi paylaşımı ve yenilik performansının seviyesi ve ilişkisi incelenmiştir. Bilgi paylaşımının alt boyutları olarak; paylaşım ve işbirliği, yenilik performansının alt boyutları olarak; soyut yenilik girdileri, somut yenilik girdileri ve yenilik çıktıları belirlenmiştir. Çalışmada karma yöntem kullanılmış olup nicel yöntemde verileri toplamak için anket tekniği, nitel yöntemde ise yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Veriler; OSSA, HUKD, ESAC, BASDEC ve SAHA kümelenmelerinden toplanmıştır. Yapılan araştırmada Türkiye'deki havacılık sanayi kümelenmelerinde bilgi paylaşımının yenilik performansı üzerinde kısmen etkisinin bulunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of clustering which was introduced by Porter in 1990 has been applied in many sectors all over the world for over 30 years. Information sharing resulting from frequent interaction due to geographical proximity and the increase in innovation performance related to it are two of the most emphasized positive effects among the benefits of clustering. In the study, the level and relationship of information sharing and innovation performance in aviation industry clusters in Türkiye, which is a high-tech industry branch, were examined. As sub-dimensions of information sharing; sharing and cooperation determined. As sub-dimensions of innovation performance; abstract innovation inputs, concrete innovation inputs and innovation outputs were determined. In the study mixed method was used. Survey technique was used to collect data in the quantitative method, and semi-structured interview technique was used in the qualitative method. Data; collected from clusters OSSA, HUKD, ESAC, BASDEC and SAHA. In the study, it was concluded that knowledge sharing has an partial effect on innovation performance in aviation industry clusters in Türkiye.