Elektrik üretim, iletim, dağıtım sektöründe iş sağlığı ve güvenliği
Occupational HEALTH and safety in the sector of electricity generation, transmission and distribution
- Tez No: 748364
- Danışmanlar: PROF. DR. AKİL BİRKAN SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Energy, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliğinin (İSG) önemi son zamanlarda anlaşılmaya başlanmıştır. Fakat iş sağlığı ve güvenliği sistematik bir şekilde uygulanamamaktadır. Uygulanamamasının en önemli sebebi kuralların tam anlamıyla çalışanlar ve işverenler tarafından anlaşılamamasıdır. Bu sebepten dolayı iş kazaları meydana gelebilmektedir. Kazaların önüne geçmek için uzman personeller tarafından yapılan işe uygun iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin uygulamalı bir şekilde çalışanlara ve işverenlere belirli aralıklarla verilmesi gerekmektedir. Bu eğitimlerin yeterli olup olmadığı çalışan, işveren ve yasa koyucu devlet tarafından, kısaca her kesim tarafından belirlenmesi ve denetlenmesi iş sağlığı ve güvenliği kültürünün oluşumunda önem arz etmektedir. Ayrıca, devletin iş sağlığı ve güvenliğini her aşamada zorunlu hale getirmesi ve bu hususta her kesime hiçbir şekilde tolerans göstermeyip iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uymayanlara kanunlar çerçevesinde yaptırımların uygulanması konunun ciddi olarak algılanmasına fayda sağlayacaktır. Elektrik üretim, iletim ve dağıtım sektörlerinde yaşanan iş kazaları ağır yaralanma ve ölümle sonuçlanabilmektedir. Bu sebepten dolayı elektrik üretim, iletim ve dağıtım sektörlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin önemini kavramak gerekmektedir. Bu çalışmada elektrik. üretim, iletim ve dağıtım sektörlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin rolü vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of occupational safety and health have been recently realized in Turkey. However, this concept can not be implemented systematically. One of the most considerable reasons for lack of implementation is that rules dictated by occupational safety and health have not been completely understood by both employers and employee. Therefore, occupational accidents can occur. Required trainings should be supplied to workers and employers at each specific time period by instructors who have expertise on this field. The government should check whether these trainings are sufficient or not. More over, the government should make occupational safety and health concept obligatory at each stage of work. For those who did not follow the related rules, legal sactions have to be imposed. Employers must not be exempted for these sactions. Accidents in sectors of electricity generation, transmission and distribution may result in serious injuries and death. Thus, the significance of occupational safety and health should be realized in such sectors. In this paper, the role of occupational safety and health in the sectors related to electricity generation, transmission and distribution is emphasized.