Fen bilimleri öğretmenlerinin STEM uygulamalarını değerlerle bütünleştiren etkinlik planı geliştirmeleri
Science teachers developing an activity plan that integrates STEM practices with values
  1. Tez No: 748365
  2. Yazar: ŞEYMA NUR KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırmada, öğretmenler tarafından STEM uygulamaları ile değerlerin bütünleştirilmesi çalışmaları yürütülmüştür. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı çalışma, Türkiye 'nin çeşitli illerinde devlet okullarında görev yapan 10 fen bilimleri öğretmenleriyle gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen“Ön Değerlendirme ve Etkinlik Değerlendirme Formu”kullanılmıştır. Çalışma öncesinde öğretmenlerin STEM, değerler eğitimi ve değerlerle bütünleştirilmiş STEM uygulamaları hakkındaki bilgi ve görüşleri“Ön Değerlendirme Formu”ile alınmıştır. Uygulamanın gerçekleştirilebilmesi için öğretmenlere STEM uygulamalarının değerlerle bütünleştirilmesine yönelik eğitim verilmiştir. Daha sonra öğretmenler hazırladıkları değerlerle bütünleştirilmiş STEM etkinlik planlarını çevrimiçi ortamda sunmuşlardır. Uygulamadan sonra öğretmenlere hazırladıkları etkinlik planları hakkında öz değerlendirme için“Etkinlik Değerlendirme Formu”uygulanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Ön değerlendirme verilerinden elde edilen sonuçlarda; öğretmenler genellikle, STEM uygulamalarının öğrencilerde kalıcı öğrenmeyi sağladığını, 21.yüzyıl becerilerini geliştirdiğini, öğrencilere yenilikçi öğrenme ortamı oluşturduğunu ifade etmişlerdir. Araştırmaya katılanların çoğunluğu değerler eğitimini iyi insan olmayı öğreten, verilmesi gereken zorunlu bir eğitim olarak tanımlamışlardır. Öğretmenler bir dersteolması gereken değerleri en çok“saygı, adalet, sorumluluk, sevgi”olarak; STEM'le bütünleştirilebilecek değerleri“işbirliği, sorumluluk ve saygı”olarak ifade etmişlerdir. Etkinlik sonrası değerlendirme verilerinden elde edilen sonuçlardan; öğretmenlerin çoğu ilk kez STEM ve değerleri bütünleştirdikleri tespit edilmiştir. Bunun yanında Fen Bilgisi dersine karşı farklı bakış açısı kazandıklarını, bunun en önemli sebeplerinden birinin öğretmenlerin farklı konularda farklı kök değerlerle hazırladıkları STEM uygulamalarının incelenmesi olarak ifade etmişlerdir. Hazırlanan etkinliklerde“sorumluluk, yardımseverlik, saygı, dostluk, sevgi ve vatanseverlik”değerlerinin esas alındığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In study, in which the qualitative research method was used, was carried out with 10 science teachers working in public schools in various provinces of Turkey.“Pre-Evaluation and Activity Evaluation Form”developed by the researcher was used as data collection tool. Before the study, teachers' knowledge and opinions on STEM, values education and STEM practices integrated with values were obtained through the“Pre-Evaluation Form”. In order to execute the application, teachers were provided training for integrating STEM applications with values. Then, the teachers presented their activity plans for STEM integrated with values on online platform. After the application, the“Activity Evaluation Form”was given to the teachers, in which they self-evaluated about the activity plans they prepared. The obtained data were analyzed using the content analysis method. In the results obtained from the pre-evaluation data; teachers stated that STEM applications ensure permanent learning for students, develop 21st century skills and provide students with an innovative learning environment. The majority of the participants in the research defined values education as a compulsory education that should be given and teaches how to be a good person. Teachers stated the values that should be a part of a lesson mostly as“respect, justice, responsibility, love”; and the values that can be integrated with STEM as“cooperation, responsibility and respect”. From the results obtained from the post-event evaluation data; It was determined that most of the teachers integrate STEM and values for the first time. In addition, they emphasized that they gained a different perspective towards the Science lesson, and that one of the most important reasons for this was because they also reviewed STEM applications prepared by other teacher with different values in different subjects. In the activities prepared, it was observed that values of“responsibility, respect, love and patriotism”were predicated on.