Türkiye'deki elektrik dağıtım şirketlerinin etkinliğinin veri zarflama analizi ile incelenmesi
The investigation of electricity distribution companies efficiency in Turkey by the data envelopment analysis
  1. Tez No: 371651
  2. Yazar: ONUR DÖNMEZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI HASAN ÖRKCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, İstatistik, Energy, Statistics
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Genel olarak üretim-iletim-dağıtım gibi 3 aşamadan oluşan Türkiye elektrik enerjisi sektörü büyük bir değişim ve dönüşüm sürecinden geçmektedir. 1990'larda başlayan, 2000'li yıllarda hızlanan liberalleşme süreci etkisini enerji alanında da göstermiş olup, özellikle elektrik enerjisi sektöründe bugünde hızla devam etmektedir. Bu çalışmada elektrik dağıtım aşamasında dağıtım şirketlerinin mali ve teknik esaslı iki model bazında performansları ölçülmüştür. Bunun için 21 elektrik dağıtım şirketinin 2007-2011 yılları arası elektrik dağıtım verileri kullanılmıştır. Şirketlerin ellerinde olmayan nedenler yüzünden ortaya çıkan hususların performans ölçümünde adaletsizlik yaratmaması amacıyla, veriler üzerinde girdi ve çıktılar belirlenirken, değişken dönüşümleri yapılmıştır. Çalışmada girdi yönlü Charnes, Cooper ve Rhodes (CCR) ve Banker, Charnes, Cooper (BCC) modelleri kullanılarak Veri Zarflama Analizi(VZA) uygulanmış olup, bu analize göre şirketlerin etkinlik skorları hesaplanmış, şirketlerin mali ve teknik esaslı iki modele göre etkinlik sıralaması oluşturulmuş ve yorumlanmıştır. Çalışmanın temel sonucu şirketlerin mali ve teknik performanslarının yıllar itibarıyla paralellik göstermediğidir. Bu çalışmanın sonuçları topluma daha iyi hizmet verebilmek ve mali ve teknik kaynakları en iyi şekilde kullanabilmek için elektrik dağıtım şirketlerine yol göstermede kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Turkey electricity energy industry that consists of 3 stages such as generation- transmission- distribution goes trough transition and change period. The effect of liberalization period that has improved from 1990 to 2000 can be seen on energy industry. In particular it has improved in electricity energy industry. In this study two models have been used, which are financial and technical models. In this study, financial and technical performances of electricity distribution companies were measured. To perform this analysis, data of 21 distribution companies between 2007 and 2011 years were used. To prevent errors in performance measurement because of the reasons that distribution companies cannot control, transformation was done on data while determining outputs and inputs. Data Envelopment Analysis has been applied by using input CCR and BBC models in the study. Efficiency scores of the firms have been calculated according to this analysis and it has been ranked and commented according to both financial and technical models. The main result of the study of companies financial and technical performance is that there is no parallel trend between them over the years. The results can be used in order to lead to electricity distribution firms for serving to the society and using both financial and technical sources.