Yenikapı kazı buluntuları ışığında antik gemilerdeki arma ve donanım malzemelerinin gelişimi
The development of rigs and rigging equipment on ancient ships in the light of the Yenikapı excavation finds
  1. Tez No: 748368
  2. Yazar: ORKAN KÖYAĞASIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SABRİ ALANYALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 600
Özet
İstanbul'da iki ayrı raylı toplu taşıma projesi olan Metro ve Marmaray birleşme istasyonları, günümüzde dolmuş olan Theodosius Limanı'nın bulunduğu Yenikapı semtinde inşa edilmiştir. Bu istasyon kompleksinin inşası için İstanbul Arkeoloji Müzeleri başkanlığında, 2004-2014 yılları arasında yapılan kurtarma kazılarında bulunan oldukça fazla sayıdaki buluntu içerisinde antik gemilerin kullandıkları arma ve donanımlara ait pek çok parçalar da yer almaktadır. Bu çalışmada, Yenikapı Kazıları'nda bulunmuş olan arma ve donanımlara ait parçalar ile seyir güvenliğine dair ekipman buluntuları incelenerek belgelemesi yapılmıştır. İlk keşfinden Orta Çağ'a kadar antik gemilerin kullandıkları, yelkenle ve seyir güvenliği ile ilgili ekipmanların ve sistemlerin nasıl bir değişim ve gelişim gösterdiği, Yenikapı Kazıları'nda bulunmuş bu konu ile ilgili parçaların incelenmesi ile elde edilen veriler ışığında karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The junction stations of the Metro and Marmaray projects, which are two separate rail public transportation projects in Istanbul, were built in Yenikapı, where the currently filled Theodosian Port is located. There are also many pieces of rigging and equipment used by ancient ships among the finds found in the excavations carried out between 2004-2014 under the presidency of Istanbul Archaeological Museums for the construction of this station complex. In this study, the pieces of rigging and equipment found in the Yenikapı Excavations and the equipment finds related to navigational safety were examined and documented. From the first discovery to the Middle Ages, the changes and developments in the equipment and systems related to sailing and navigational safety used by ancient ships were analyzed comparatively in the light of the data obtained by examining the pieces related to this subject found in the Yenikapı Excavations.