Parkinson hastalığı tanısı olanlarda APE1 ASP148GLU polimorfizminin araştırılması
Investigation of APE1 ASP148GLU polymorphism in patients with parkinson's disease
- Tez No: 748377
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF YEŞİLADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Disfonksiyonel mitokondri ve oksidatif stres Parkinson Hastalığı'nın patogenezinin ana bileşenleridir. Oksidatif hasara karşı genomik bütünlüğün korunması, nöronal sağ kalım için oldukça önemlidir. DNA onarım mekanizmasındaki sorunlar kanser, progeria ve nörodejeneratif hastalıklar gibi birçok hastalıkla ilişkilendirilmiştir. Çok fonksiyonlu bir enzim olan AP Endonükleaz 1, DNA tamir mekanizmalarından biri olan BER'de anahtar rol oynamaktadır. AP Endonükleaz I'e şifre veren APE1 geninde oluşan mutasyonların, çeşitli hastalıklarda rol oynadığı belirtilmektedir. Bu çalışmada PH tanısı olan olgular ile sağlıklı kontrol grubunda APE1 genindeki Asp148Glu polimorfizminin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Hasta (n=155) ve sağlıklı kontrol gruplarını (n=73) oluşturan bireylerden periferal kan örneği alınarak genomik DNA izolasyonu yapılmıştır. APE1 Asp148Glu polimorfizmi bakımından bireylerin genotiplerini belirlemek için gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler gruplar arasında istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Elde edilen verilere göre, APE1 Asp148Glu polimorfizmi için genotip ve allel ferkansları bakımından hasta ve kontrol grupları arasındaki farklılığın istatistiksel olarak önemli olmadığı bulunmuştur. Ayrıca, PH'nın bazı klinik bulguları ile APE1 Asp148Glu gen polimorfizmi sonuçları birlikte değerlendirildiğinde, genotipler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığı anlaşılmıştır. Sonuç: Bu çalışmada, APE1 Asp148Glu polimorfizmi bakımından hasta ve kontrol grupları arasında bir farklılık gözlenmemiştir. Ancak, daha büyük çalışma grupları ile diğer DNA tamir genlerini de içeren çalışmaların yapılması PH'nın genetik etyopatogenezinin anlaşılması bakımından yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: Dysfunctional mitochondria and oxidative stress are major components of the pathogenesis of Parkinson's Disease. Preservation of genomic integrity against oxidative damage is very important for neuronal survival. Problems in the DNA repair mechanism have been associated with many diseases such as cancer, progeria and neurodegenerative diseases. AP Endonuclease 1, a multifunctional enzyme, plays a key role in BER, one of the DNA repair mechanisms. It is stated that mutations in the APE1 gene, which encodes AP Endonuclease I, play a role in various diseases. In this study, it was aimed to investigate the Asp148Glu polymorphism in the APE1 gene in patients with PD and healthy control groups. Material and Method: Peripheral blood samples were taken from the patients (n=155) and healthy control groups (n=73) and genomic DNA isolation was performed. Real-time polymerase chain reaction method was used to determine the genotypes of individuals for the APE1 Asp148Glu polymorphism. The obtained data were statistically compared between the groups. Results: According to the data obtained, it was found that the difference between the patient and control groups in terms of genotype and allele frequencies for the APE1 Asp148Glu polymorphism was not statistically significant. In addition, when some clinical findings of PD and APE1 Asp148Glu gene polymorphism results were evaluated together, it was understood that there was no statistically significant difference between genotypes. Conclusion: In this study, no difference was observed between the patient and control groups in terms of APE1 Asp148Glu polymorphism. However, larger study groups and studies including other DNA repair genes will be useful for understanding the genetic etiopathogenesis of PD.