Gender performativity in feminist dystopia:Margaret Atwood's the Handmaid's Tale
Feminist distopyada toplumsal cinsiyet performatifliği:Margaret Atwood'un Damızlık Kızın Öyküsü
  1. Tez No: 748395
  2. Yazar: SEÇİL ÖZDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Sosyoloji, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Sociology, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezin ana teması, Margaret Atwood'un Damızlık Kızın Öyküsü isimli eserindeki toplumsal cinsiyet rollerinin performatif temelidir. Butler'ın toplumsal cinsiyet tartışmalarında performatiflik teorisini bu tez için ana teori olarak alarak, modernist bir evrensellik fikrini özcü varsayımlarla benimseyen, toplumsal olarak cinsiyetlendirilmiş kimliklerde performatif ve çoğul boyutları görmezden gelen feminizmin kanonik varsayımlarına yönelik eleştirilerini inceleyeceğim. Butler'ı postmodern feminist teorisyen olarak sınıflandırarak, erkek ve kadın gibi evrenselci ve özcü ikili kavramlara karşı olan tartışmasını sunacağım, çünkü bu kavramlar normatif olmayan kimliklerin dışlanması ve marjinalleştirilmesi ile sonuçlanmaktadır. Böylelikle, Butler çoğulcu bir bakış açısıyla dışlanmış bireylerden oluşacak yeni bir feminizm ve özne anlayışı oluşturmayı hedeflemektedir. Butler, performatiflik teorisiyle toplumsal cinsiyeti norm olarak yeniden tanımlar ve temsilden ziyade sosyal gerçekliği inşa ettiğimizi iddia eder. Bu tezde, Butler'ın teorisini, Atwood'un toplumsal cinsiyet kimliklerinin performatif inşalarını gösteren feminist distopik bir kurguya örnek alınabilecek Damızlık Kızın Öyküsü adlı romanı ile ilişkilendireceğim.
Özet (Çeviri)
The main theme of this thesis is the performative basis of the gender roles in Margaret Atwood's The Handmaid's Tale. By taking Butler's theory of performativity in gender debates as the main theory for this thesis, I will examine the critiques against canonical assumptions of feminism, which adopts a modernist idea of universality with essentialist assumptions, ignoring the performative and plural dimensions in gendered situations. By categorizing Butler as a postmodern feminist theorist, I will show how Butler argues against the universalist and essentialist binary concepts such as male and female or man and woman, since these concepts result in exclusion and marginalization of the non-normative identities. Thus, she aims to create a new understanding of feminism and subject, which will consist of excluded individuals with a pluralist perspective. With the theory of performativity, Butler redefines gender as the norm and argues that, rather than representation, we construct social reality. In this thesis, I will apply Butler's theory to Atwood's novel, The Handmaid's Tale which can be taken as an example for a feminist dystopian fiction, that shows the performative constructions of gender identities.