Gecekonduda yaşayan annelerin ilkyardım yeterlikleri ve öğrenme gereksinimleri
The Firstaid suffictency and learning necesstes of the mothers living in ghettos
  1. Tez No: 74844
  2. Yazar: AYFER BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIFAT MİSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırma, gecekonduda yaşayan annelerin ilkyardım yeterliklerini ve gereksinimlerini saptamayı ve böylece olanla olması gereken yeterlilikler arasındaki farkı, ilkyardım gereksinimlerini ortaya koymayı amaçlamıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara ili Mamak ilçesinde yer alan 28 imarsız gecekondu mahallesi oluşturmaktadır. Bu alan araştırması bu mahallelerin içinden kura ile belirlenen Üreğil, Dutluk ve Araplar mahallelerinden alınan 320 anneden oluşan örneklem üzerinde yürütülmüştür. Halk eğitimi açısından öncelikli bir hedef küme olan gecekondulu annelerin ilkyardım eğitimi gereksinimlerinin ve katılım engellerinin belirlenmesi bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Araştırmanın sonuçlan şunlardır Hemen hemen bütün anneler daha önceden, bir ilkyardım eğitimi almamıştır. Hemen hemen bütün anneler bazen veya sık sık herhangi bir ilkyardım durumuyla karşı karşıya gelmişlerdir. Annelerin büyük bir çoğunluğu ilkyardım eğitimi almayı istemektedirler. Annelerin ilkyardım eğitimi için tercih ettikleri eğitim ortamları sırası ile televizyon, kurs, basılı yayın ve radyodur. Sonuç olarak, bu araştırma gelecekte bu anneler için planlanacak ilkyardım eğitimi programlarında rehber olacaktır. Annelere verilecek ilkyardım eğitimi bu bilgiler dikkate alınarak düzenlenmelidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine firstaid suffictency and necessity of the mothers livingin ghettos, thus reveal the difference between the required and the current sufficiency, and firstaid necessities. The universe of the study consists of 28 districts of illegal building in Mamak, Ankara. The study was conducted with a sample of 320 mothers teken from Üreğil, Dutluk and Araplar, after being chosen randomly. The subject of the study is to determine the firstaid training necessities and the participation difficulties of the mothers who live in gettos and form a prior target group in terms of adult training. The results of the study are the following: Nearly all of the mothers haven't been trained in firstaid before. Nearly all of the mothers have sometimes of often faced some kind of emergency. Most of the mothers need to be trained in firstaid. Training means preferred by the mothers as regards to firstaid are television, courses, press and radio respectively. To sum up, this study will have a leading role in firstaid training programmes to be planned for mothers, and the programmes need to be based on the information given.