el-Mehdi Muhammed İbn Tumert ve Muvahhidler Devleti'nin kuruluşu
The Establishment of the state of Almehades and Muhammed İbn Tumart
  1. Tez No: 74845
  2. Yazar: ADNAN ADIGÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESİMİ YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın konusu 1080-1130 yıllan arasında yaşayan Muhammed İbn Tumert ve onun kurduğu Muvahhidler Devleti'nin (m. 1121-1269) kuruluşudur. Tezimiz girişten sonra iki bölüm ve altı ekten oluşmuştur. Giriş bölümünde Mağrib bölgesinin sının, bu bölgenin müslümanlar tarafından fethedilmesi ve XII. yüzyıl başlarına kadar olan bazı gelişmeler özet olarak işlenmiştir. Bu bölümde son olarak, onun kurduğu Muvahhidler Devleti'nin genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Birinci bölümde, İbn Tumert'in doğumu, doğduğu bölge, çocukluk ve gençlik çağı ele alınmaya çalışılmıştır. Yine İbn Tumert'in Merrakeş, Endülüs ve nihayet doğuya ziyareti ve buradaki eğitimi ele alınmıştır. Daha sonra da, ülkesine dönüşü, Trablus'tan Merrakeş' e kadar süren çalışmaları ve Mağrib bölgesinde bir ıslahatçı olarak ortaya çıkması ele alınmıştır. Bu bölümün sonunda Merrakeş'ten kabilesinin yaşadığı bölgeye geçerek daha çok siyasî ağırlıklı faaliyetlere girişmesi ve nihayet 1121'de Mehdî olarak biat alarak yeni bir devletin ortaya çıkması, devletin ayakta durabilmesi için yaptığı çalışmaları ve ölümü ele alınmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise; İbn Tumert'in şahsiyeti, bu çerçevede onun fiziksel özellikleri, ilmî ve fikrî şahsiyeti, samimiyeti, hayat tarzı, cesareti, zorluklara karşı dayanıklılığı ve Peygamberimiz Hz. Muhammed gibi yaşama çabası ve aynı zamanda bir ilim adamı olarak verdiği eserleri ele alınmaya çalışılmıştır. Tezimizin eklerinde ise, bazı haritalarla birlikte İbn Tumert'in vasiyeti, tebliğ ettiği tevhid anlayışı, tavsiyeleri ve bazı dualarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Adıgüzel, Adnan, The establishment of the state of Almohades and el-Mahdi Muhammed İbn Tumart, Thesis of Master of Arts, Advisor: Prof. Dr. Nesimi Yazıcı, VI-121 The present study is primarily concerned with the life of Muhammed İbn Tumart, who lived between 1 121 and 1269 AD and his establishment of the state of Almohades. The study consists of two sections and six appendices. In the introduction the boundaries of the Maghrib region, the conquest of the region by muslims and some developments until the early 12th century were briefly covered. In this section finally a general evaluation of the state set up by Ibn Tumart was given. The first chapter aims to deal with the birth of Ibn Tumart, the region where he was born, his childhood and youth. It also covers Ibn Tumart's visit to Marrakish, Andulus and finally the East, and his education here. Later in the section his return to his homeland, his efforts on his way to Marrakish from Tripoli and his emergence as a reformer in Maghrib were handled. In the final part of the section we included the period after he left Marrakish, which is marked by his indulgence in political activities in the area where his tribe lived, and ultimately his establishment of a new state, securing the oath of allegiance as Mahdi from the inhabitants of the region and his death in 1130. The second chapter consists of Ibn Tumart's personality, physical description, deep knowledge and ideological identity, lifestyle, courage, endurance against hardships, his efforts to live like Prophet Muhammed as well as the works he provided as a scholar. In the appendices some maps, Ibn Tumart's testament, understanding of tawhid, suggestions and prayers were touched on. Adnan ADIGÜZEL, 1998 121