Küresel COVID-19 salgın sürecinde güvenlik güçlerinin kaygı ve depresyon düzeylerinin incelenmesi
Examining the anxiety and depression levels of security forces during the global COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 748441
  2. Yazar: HASAN BASRİ ZAMKI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada küresel Covid-19 salgın sürecinde güvenlik güçlerinin kaygı ve depresyon düzeyleri incelenmiştir. 2019 yılının aralık ayından itibaren hızla yayılan Covid-19, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak tanımlanmıştır. Küresel çapta sağlık, güvenlik, ekonomi alanlarında olumsuz etkilere sebep olan Covid-19 pandemisi bulaşıcılığı ve mortalite oranı yüksektir. Bu çalışmada Covid-19 salgınında iş yükü ve sorumlulukları artan güvenlik güçlerinin kaygı ve depresyon düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda çalışma Tekirdağ ilinde görev yapan 383 güvenlik görevlisi ile yürütülmüştür. Çalışmada veri toplama aracı olarak, kişisel bilgi formu, Beck depresyon ölçeği ile durumluk ve sürekli kaygı ölçeği kullanılmıştır. Katılımcılara elektronik ortamda anket uygulaması gerçekleştirilerek veriler elde edilmiştir. Çalışmanın sonucunda güvenlik güçleri meslek grubunda erkeklerin kadınlara göre belirgin oranda fazla görev aldığı, çalışanların ağırlıklı olarak 20-40 yaş grubunda olduğu, erkek katılımcıların kadın katılımcılara göre sürekli kaygıda ortalaması anlamlı düzeyde yüksek olarak belirlenmiştir. Ayrıca 41-54 yaş aralığında olan katılımcıların diğer yaş aralığındaki katılımcılara göre sürekli kaygıda ortalamalarının anlamlı düzeyde yüksek olduğu, depresyonun cinsiyete göre farklılaştığı, erkeklerin ortalamasının kadınlara göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the anxiety and depression levels of the security forces during the global Covid-19 epidemic process were examined. Covid-19, which has spread rapidly since December 2019, has been defined as a pandemic by the World Health Organization. The Covid-19 pandemic, which causes negative effects in the fields of health, security and economy on a global scale, has a high contagiousness and mortality rate. In this study, it was aimed to examine the anxiety and depression levels of the security forces, whose workload and responsibilities increased in the Covid-19 epidemic. In this context, the study was carried out with 383 security guards working in Tekirdağ. Personal information form, Beck depression scale and state and trait anxiety scale were used as data collection tools in the study. Data were obtained by conducting a questionnaire to the participants in electronic environment. As a result of the study, it was determined that in the security forces occupational group, men had a significantly higher role than women, the employees were predominantly in the 20-40 age group, and the average of the male participants in trait anxiety was significantly higher than the female participants. In addition, it was determined that the average of the participants in the 41-54 age range in trait anxiety was significantly higher than the participants in the other age range, the depression differed according to gender, and the average of men was higher than that of women.