İnsan kaynakları departmanı ilanlarının içerik analizi: Kariyer.net örneği
Content analysis of human resources department posting: the sample of Kariyer.net
  1. Tez No: 748442
  2. Yazar: SERDAR BAKKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ BAŞOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Örgütler, varlıklarını devam ettirmek ve bulundukları sektörde ilerleme kaydedebilmek adına çalışmalarını sürdürmektedir. Örgütler, verimliliği daha fazla arttırabilmek adına insan kaynağına yönelmekte ve bu sebeple İnsan Kaynakları Yönetimi kavramı daha fazla önem kazanmaktadır. İnsan Kaynakları departmanına verilen önemin ve hassasiyetin artmasıyla birlikte, örgüt içerisinde performans, verim vb. kavramlar değer kazanmaktadır. İnsan Kaynakları departmanına ve insan kaynağına yapılacak doğru yatırım şirketleri öne atacağı gibi yanlış strateji sonucunda yapılacak olan yatırım ise şirketlere fazla maaliyet oluşturmaktadır. Bu araştırmada Kariyer.net sitesinde yer alan 561 'İnsan Kaynakları' iş ilanı bir nitel araştırma tekniği olan içerik analizi ile incelenmiştir. İçerik analizinde; iş ilanlarının özellikleri, içeriği ve aday kriterleri Maxqda 20 programıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizations continue to work in order to maintain their existence and make progress in the sector they are in. Organizations turn to human resources in order to increase productivity more, and for this reason, the concept of Human Resources Management gains more importance. With the increase in the importance and sensitivity given to the Human Resources department, performance, efficiency, etc. in the organization. concepts gain value. The right investment to be made in the Human Resources department and Human resources can bring the companies forward, and the investment to be made as a result of the wrong strategy can create more costs for the companies. In this research, 561 'Human Resources' job postings on Kariyer.net were analyzed with content analysis, which is a qualitative research technique. In content analysis; the features, content and candidate criteria of job postings were analyzed with the Maxqda 20 program.