Yabancı dil öğretiminde bilgi teknolojisinin yeri
The Role of information technology in foreign language teaching
- Tez No: 74846
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bilgi Teknolojisi'nin yabancı dil öğretiminde kullanımı araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Araştırmada, Bilgi Teknolojisi bileşenleri olarak, Bilgisayar, çoklu ortam, CD-ROM'lar, yabancı dil eğitimi için hazırlanan yazılımlar, İnternet ele alınmış ve bu bileşenlerin yabancı dil öğretimine katkıları tartışılmıştır. Fransızca'nın Yabancı dil olarak öğretimi için hazırlanan yazılımlardan birkaç örnek incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Bu amaçla, yabancı dil eğitimi yazılımlarının teknik ve eğitsel içerik açısından incelenebilmesi ve değerlendirilebilmesini sağlayan bir form geliştirilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından eğitimi çağdaşlaştırmayı ve Bilgi Teknolojisi olanaklarının yaygın kullanımını hedefleyen projeler yürütülmektedir. Bu projelerden“Yabancı Dil Eğitimini Geliştirme Projesi”çerçevesinde pilot okul olan Fethiye Kemal Mumcu Anadolu Lisesinde, geliştirilen“Yabancı Dil Eğitiminde Bilgi Teknolojisi'nin Kullanımı”anketi İngilizce öğretmenleri ve 60 öğrenci üzerinde uygulanmıştır. Yabancı dil öğretiminin doğru, hızlı ve kalıcı olmasında Bilgi Teknolojisi kaynaklarının hangilerinin nasıl ve hangi aşamalarda kullanıldığı ve kullanılabileceği araştırılmış, varolan teknolojiler incelenmiştir. Bilgi Teknolojisi bileşenleri ve bunların yabancı dil öğretiminde kullanımının araştırılmasının, ileride yapılacak çalışmalara kaynak olması amaçlanmış ve bu çalışmalarının hangi konularda olabileceğine ilişkin önerilere araştırmada yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to explore the use of Information Technology in Foreign Language Teaching. Information Technology components, Computers, Multimedia, CD-ROMs, Foreign Language Teaching software and internet are taken into account and positive affect of these components to Language Teaching is studied. Various software developed for French Teaching are evaluated. In order to do that, a form which can ease the technical and pedagogic evaluation of the product is developed. Ministry of Education (M.E.) carries out projects that aim to modernize the current education system and to enforce widespread use of Information Technology features. A questionnaire,“Use of Information Technology in Foreign Language Teaching”is developed and applied to English language teachers and 60 students of“Fethiye Kemal Mumcu Anadolu Lisesi”, which is selected as a pilot high school for M.E.'s“Improvement of Foreign Language Teaching”project. This study explores the features of Information Technology components, which components of Information Technology can be used and at which steps they can be used in order to achieve a right, fast and a durable foreign language education. In order to help further studies in this topic, this study aims to prepare a background where Information Technology components and their use in Foreign Language teaching are explored. The document includes suggestions for subjects of interest for further research in this topic.