Borik asitin NFKB sinyali iletim yolağına etkisinin NFKB-GFP belirteç sistemi entegre edilmiş transgenic HEK293 hücre hattı kullanılarak çalışılması
Study of the effect of boric acid on the NFKB signal transduction pathway using the transgenic HEK293 cell line integrated with the NFKB-GFP marker system
  1. Tez No: 748462
  2. Yazar: FEYZA YILMAZ DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Araştırma, insan sağlığı üzerine birçok metabolik ve biyokimyasal etkisi olduğu bilinen borik asitin, inflamatuar yanıtların anahtar düzenleyicisi olan NF-κB yolağını regüle edebilme potansiyelini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Bu araştırmada NF-κB-GFP belirteç sistemi entegre edilmiş transgenik HEK293 hücreleri model olarak kullanılmıştır. Bu doğrultuda, çalışma için uygun TNFα ve borik asit miktarları tespit edilmiştir. Ardından TNFα ile uyarılmış ve aktifleşmiş NF-κB sinyal iletim yolağına, kontrol grubuna kıyasla borik asitin etkisi incelenmiştir. Borik asitin NF-κB yolağını regüle edebilme kapasitesi akış sitometrik analizlerle belirlenmiştir. TNFα ve borik asit uygulanmış hücrelerin GFP yoğunluğunun ortalaması ve standart sapması, üç bağımsız biyolojik deneyden hesaplanmıştır. İstatistiksel testler için iki örneklem konum t-testi kullanılmıştır. Bulgular: Bu çalışmada kullanılan HEK293 hücrelerinin genomuna entegre GFP kaseti bulunduğundan, akış sitometrik analizlerle kontrol grubunda bir miktar GFP ekspresyonu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was carried out to determine the potential of boric acid, which is known to have many metabolic and biochemical effects on human health, to regulate the NF-kB pathway, which is a key regulator of inflammatory responses. Material and Method: In this study, transgenic HEK293 cells with integrated NF-κB-GFP marker system were used as a model. In this direction, suitable amounts of TNFα and boric acid were determined for the study. Then, the effect of boric acid on TNFα stimulated and activated NF-kB signal transduction pathway compared to the control group was investigated. The capacity of boric acid to regulate the NF-kB pathway was determined by flow cytometric analysis. The mean and standard deviation of the GFP density of TNFα and boric acid-treated cells were calculated from three independent biological experiments. Two-sample position t-test was used for statistical tests. Results: Since the HEK293 cells used in this study had a GFP cassette integrated into their genome, some GFP expression was observed in the control group by flow cytometric analysis.