Kaan Murat Yanık'ın romanlarında büyülü gerçekçilik unsurları
Elements of magical realizm i̇n the novels of Kaan Murat Yanık
- Tez No: 971926
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Kaan Murat Yanık, çağdaş Türk edebiyatının dikkat çeken yazarlarından biri olup edebi kariyerine şiirle başlamış, sonrasında öykü türünde eser vermiş ve nihayetinde roman türünde yoğunlaşarak bu alanda kalıcı bir yer edinmiştir. Yazarın romanlarında Doğu ve Batı medeniyetleri; din, tarih, coğrafya, psikoloji, efsane ve mitoloji bağlamında çok katmanlı bir şekilde ele alınmakta; anlatı tekniği olarak ise postmodern unsurlardan, özellikle büyülü gerçekçilik akımından yararlanılmaktadır. Bu tez çalışmasının temel amacı, Kaan Murat Yanık'ın romanlarında postmodernist bir anlatım biçimi olarak büyülü gerçekçilikten nasıl yararlandığını ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, yazarın romanları yapısal unsurlar açısından (karakterler, olaylar, mekânlar vb.) analiz edilerek büyülü gerçekçilik çerçevesinde değerlendirilmektedir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, romanlardaki postmodern ve büyülü gerçekçilik öğeleri tablo hâlinde sunularak sistematik bir biçimde sınıflandırılmış ve yorumlanmıştır. Çalışmanın sonunda ulaşılan sonuçlar, Kaan Murat Yanık'ın özellikle Latin Amerika edebiyatında Gabriel García Márquez ile özdeşleşen büyülü gerçekçilik akımını, anlatı ve üslup düzeyinde Türk romanına başarılı bir biçimde uyarladığını göstermektedir. Yazarın anlatı dünyasında gerçek ile düşsel, tarih ile mit, bireysel ile kolektif olan iç içe geçirilmiş; bu yönüyle postmodern roman estetiğinin temel dinamiklerinden biri olan gerçeklik katmanları arasında geçişlilik başarılı bir şekilde sağlanmıştır. Ayrıca çalışmanın sonunda yazarla yapılan söyleşi, teorik ve uygulamalı bulguları destekler niteliktedir. Tez kapsamında yapılan çözümlemeler, yalnızca yazarın eserlerine yönelik değil; aynı zamanda postmodern roman anlayışı, büyülü gerçekçilik kuramı ve bu anlatım tarzının Türk edebiyatındaki yansımaları bağlamında da değerlendirilmektedir. Bu süreçte, Kaan Murat Yanık'ın öykü ve romanlarına yönelik daha önce yapılmış lisansüstü tezler, edebiyat dergilerinde ve çeşitli dijital platformlarda yayımlanan söyleşiler ile modernizm, postmodernizm ve büyülü gerçekçilik üzerine yazılmış akademik çalışmalar yol gösterici olmuştur.
Özet (Çeviri)
Kaan Murat Yanık is regarded as one of the prominent figures in contemporary Turkish literature. He began his literary career with poetry, subsequently produced short stories, and eventually focused on the novel genre, in which he has established a significant presence. In his novels, Yanık explores the interplay between Eastern and Western civilizations within the frameworks of religion, history, geography, psychology, mythology, and legend. In terms of narrative style, he draws heavily on postmodern elements, particularly the technique of magical realism. The primary aim of this thesis is to examine how Kaan Murat Yanık employs magical realism as a narrative strategy within the context of postmodern literature. Accordingly, the author's novels have been analyzed in terms of their structural components—such as characters, events, and settings—with the objective of identifying and interpreting the manifestations of magical realism. The findings are presented in tabular form to allow a systematic evaluation of the narrative's engagement with magical realist techniques. The results of this study demonstrate that Kaan Murat Yanık effectively incorporates magical realism—an aesthetic tradition most notably associated with Gabriel García Márquez—into his narrative style, successfully adapting this postmodern technique to the context of Turkish literature. In his works, reality and fantasy, history and myth, the individual and the collective are intricately interwoven. This intertextual and multilayered approach reflects one of the key features of postmodern narrative: the fluidity and permeability between different layers of reality. Moreover, the interview conducted with the author and included at the end of this study substantiates and supports the theoretical findings. The analysis is not only confined to Yanık's novels but also contributes to the broader understanding of postmodern fiction, magical realism theory, and its reflection in contemporary Turkish literature. During the research process, previous academic theses on the author's short stories and novels, interviews published in literary journals and online platforms, and scholarly works on modernism, postmodernism, and magical realism have provided essential guidance and context.