Üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı ile insomnia arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between social media addiction and insomnia in university students
- Tez No: 748478
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve internetin yaygınlaşması ile birlikte sosyal medya platformları insan yaşamının vazgeçilmezi haline gelmiştir. Yaşamı kolaylaştırmasının yanında birçok problemin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu problemlerden biri de sosyal medya bağımlılığıdır. Sosyal medya bağımlılığı, sosyal medyada tasarlanan süreden daha fazla zaman geçirme ve buna engel olamama halidir. Sosyal medya bağımlılığına bağlı kişilerin uyku düzeni ve kalitesi etkilemektedir. Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığı tespit etmek ve bunun insomnia ile ilişkisini incelemektir. Araştırmaya 2020-2021 eğitim yılı içerisinde İstanbul Gelişim Üniversitesi'nde farklı bölümlerde öğrenim gören 201'i erkek, 201'i kadın olmak üzere toplam 402 öğrenci katılım göstermiştir. Araştırmada veri toplamak için Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (SMBÖ), Uykusuzluk Şiddeti İndeksi (UŞİ) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem t-testi, Mann Whitney U, ANOVA, Kruskal Wallis H, LSD post hoc ve Mann Whitney U ve Spearman's Rho sıralar korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology and the spread of the internet, social media platforms have become indispensable for human life. Despite making life easier, it has caused a slew of problems. Addiction to social media is one of these issues. Social media addiction is the inability to stop one's self from spending more time on social media than intended. Also, people's sleep patterns and quality are affected by social media addiction. The aim of this research is to determine the social media addiction of university students and to examine its relationship with insomnia. In the 2020-2021 academic year, a total of 402 students, 201 male and 201 female, studying at different departments at İstanbul Gelişim University participated in the research. Social Media Addiction Scale (SMDS), Insomnia Severity Index (ISI) and Personal Information Form were used to collect data in the study. Independent Sample t-test, Mann Whitney U, ANOVA, Kruskal Wallis H, LSD post hoc and Mann Whitney U and Spearman's Rho rank correlation tests were used in the analysis of the data.