Üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı ile intihar olasılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi: Kocaeli Üniversitesi örneği
Investigation of the relationship between social media addiction and suicide probability in university students: The sample of Kocaeli University
  1. Tez No: 744660
  2. Yazar: İLKER BASKAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜNUR ASLANTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılığı seviyeleri ile intihar olasılığı seviyeleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini 2021-2022 eğitim yılı bahar döneminde Kocaeli Üniversitesi'nde lisans eğitimine devam eden 398 lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (Tutgun Ünal ve Deniz, 2015) ve İntihar Olasılığı Ölçeği (Şahin ve Batıgün, 2008) aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Science) programıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda öğrencilerin sosyal medya bağımlılıkları ile intihar olasılıkları arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Üniversite öğrencilerinin sosyal medya bağımlılıkları orta seviyede bulunmuştur. Kadın öğrencilerin erkek öğrencilerden daha yüksek seviyede bağımlı olduğu görülmüştür. Öğrencilerin sosyal medya bağımlılık seviyelerinin sınıf, akademik başarı, ekonomik durum, sosyal medya hesabını kontrol etme sıklığı ve sosyal medya hesaplarına her girdiklerinde harcadıkları ortalama süreye göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Öğrenciler İntihar Olasılığı Ölçeği'nden ortalama 89,63 puan almıştır. İntihar Olasılığı Ölçeği'nden alınan puan cinsiyete göre farklılaşmamaktadır. Öğrencilerin yaşadıkları yer, akademik başarı, ekonomik durum ve günde ortalama sosyal medya hesaplarını kontrol etme sıklıkları ile intihar olasılıkları arasında anlamlı bir farklılık olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between university students' social media addiction levels and suicide probability levels. The sample of the study consists of 398 undergraduate students who continue their undergraduate education at Kocaeli University in the spring semester of the 2021-2022 academic year. The data of the study were collected through Personal Information Form, Social Media Addiction Scale and Suicide Probability Scale. The data obtained were analyzed with the SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Science) program. As a result of the analysis, it was determined that there was a positive and significant relationship between the social media addictions of the students and the probability of suicide. Social media addictions of university students were found to be moderate. It was observed that female students were more dependent than male students. It has been determined that the social media addiction levels of the students differ according to their class, academic success, economic status, the frequency of checking their social media accounts, and the average time they spend each time they log into their social media accounts. Students got an average of 89.63 points from the Suicide Probability Scale. The score obtained from the Suicide Probability Scale does not differ according to gender. It has been determined that there is a significant difference between the students' place of residence, academic achievement, economic status, and the frequency of daily checking their social media accounts, and the probability of suicide.