Seçilmiş OECD ülkelerinde kişi başı CO2 emisyonu ve toplam enerji tüketimleri yakınsama kulüpleri analizi
Conversion clubs analysis of co2 emissions and total energy consumptions per capita in selected OECD countries
  1. Tez No: 748505
  2. Yazar: BURAK AYAZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sanayi devrimi ile birlikte bu rüzgârı arkasına alan ülkeler çok hızlı bir şekilde tüketmeye ve kalkınmaya başlamıştır. Bu kalkınma ekonomik büyümeyi beraberinde getirmiştir. Bunun sonucu olarak ülke toplumlarının refahı artmıştır. Bu refah artışı iştahları arttırmış ve ülkeleri daha fazla tüketmeye, daha fazla büyümeye daha refah bir toplum yaratmaya sevk etmiştir. Bu arzunun sonucu olarak ülkeler tarafından daha fazla enerji tüketilmiş ve tüketilen fosil enerji kaynakları sonucunda daha fazla karbondioksit emisyonu meydana gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, Philips-Sul Yakınsama Hipotezini seçilmiş 33 OECD ülkesinin kişi başına düşen karbondioksit emisyonu ve kişi başına düşen enerji tüketimi verileri üzerinde test etmektir. Çalışmada 1965-2020 yılları arasındaki kişi başına düşen karbon emisyonu ve kişi başına düşen toplam enerji tüketimi verileri kullanılmıştır. Bu veriler BP İstatistik ve Oslo Üniversitesi CICERO Uluslararası İklim Araştırmaları Merkezi veri tabanından elde edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre araştırmaya konu olan ülkeler arasında tam bir yakınsama söz konusu değildir. Ülkeler kendi aralarından kulüpler oluşturmuş ve kulüp ülkeleri arasında yakınsama olduğu tespit edilmiştir. Kişi başına düşen karbon emisyonu testinde 6 alt kulüp, kişi başına düşen toplam enerji tüketimi testinde ise 7 alt kulüp oluşmuştur. Kulüpleri oluşturan ülkelerin sanayi, enerji, karbon emisyonu vd. politikaları incelendiğinde sonuçlar anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
With in the Industrial Revolutions counties which had the wind at their back started too fast to consume and develop. This development bring with economical growth, as a conclusion of this occurrence countries welfare increased. This increase of the welfare made nations consume more and increase in size more not only those but also despatch them create a society which is much more welfare. With that will countries consumed much more energy and as a result of the consumed fossil fuel resources it occur that the carbon dioxide emissions increased. Pourpose of this work, 33 OECD county that has choosen Convergence Test by Philips-Sul carbon dioxide emission per person and energy that has been consumed per person to test it upon the data. At this work in years of 1965-2020 we see the carbon dioxide emissions of per person and usage of energy per person. These datas were thaken from BP Statistic and Oslo Univesty CICERO Center for International Climate Research. As a result of this analyses there is no convergence in question for the countries that were subjected. Countries formed club between themselves and it was immobilised that there was a intamicy between the club countries. Carbon dioxide emission that was tested per prson created 6 subgroup, and in over-all energy consumption that was tested per person created 7 subgroup. If we ezamine the policy of the industial, energy, carbon emission, etc. clubs that were created by countries outcome is significant.