Covid-19 salgın sürecinde ilgili kamu-özel sektör hastanelerinin performansının değerlendirilmesi
Evaluation of the performance of relevant public-private sector hospitals in the covid-19 outbreak process
  1. Tez No: 748506
  2. Yazar: LUBNA AL KHALISSI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN TİFTİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Healthcare Management, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
COVID-19 salgın sürecinde hastanelerin performans yönetimi kurumların başarısında oldukça önemlidir. Bu sebeple, yöneticiler kurumlarının performansını artırmak için gayret göstermektedirler.Kurumsal performansa etki eden faktörler arasında personelin örgütsel bağlılığı, iş tatmini, algılanan kurumsal performans düzeyleri bulunmaktadır. Bu tezdeilk olarak bireysel çerçevede, Covid-19 salgın sürecinde kamu-özel hastanelerde çalışanların örgütselbağlılıkve iş tatmindüzeylerinin, çalışanların algıladıkları kurumsal performans yönetimi düzeylerine göre etkileri incelenmiştir. Kurumsal performans kapsamında hastanelerin kalite, verimlilik ve algılanan kurumsal performans düzeyleri değerlendirilmiştir. Bu bağlamda hastanelerin yatak kapasiteleri, doluluk oranları ve kamu-özel hastane olma durumları kontrol değişkeni olarak analize dahil edilmiştir. Çalışmanın örneklemi iki kamu ve iki özel hastaneden oluşmuştur. Anket yöntemi ile elde edilen veriler SPSS v.25 programında ikili gruplar için Bağımsız Örneklem T Testi, üçve daha fazla gruplar için Tek YönlüVaryans Analizi (ANOVA) testleri ile analiz edilmiştir. Araştırmacı tarafından oluşturulan Araştırma Model'ini ve hipotezleri doğrulamak için çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Bu tezin amacı, kurumsal performans değerlendirmelerinde insan kaynakları potansiyeli etkisine odaklanarak; algılanan kurumsal performans yönetiminin örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerindeki etkisini araştırmaktır. Ülkemizde sağlık hizmetlerinde insan kaynağının algılanan kurumsal performans ile örgütsel bağlılık ve personel iş tatmininin üzerindeki etkilerini inceleyen çalışma sayısı oldukça az olup bu kapsamda etkilerinvarlığının ve hangi yönde olduğunun araştırılması büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma ile literatüre bu alanla ilgili katkı yapılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Managing hospital performance during the infectious disease of COVID-19 is critical to the success of the organizations. That is why managers strive to improve the performance of their organizations. Factors affecting organizational performance include an organizational commitment of employees, job satisfaction, and perceived levels of organizational performance. In this thesis, we first analyze the effects of organizational commitment at the employee level and job satisfaction levels in public and private hospitals during the COVID-19 pandemic, and Employees' Perceived Institutional Performance Management levels. Effects tested in individual frames. in the institutional setting; Within the scope of institutional performance, hospitals' quality, efficiency, and perceived level of institutional performance is important. In addition, bed capacity, hospital occupancy rate, and general and private hospitalizations were included in the analysis as control variables. Examples of this study are two public hospitals and two private hospitals. SPSS v.25 analyzed the data using a free sample T-test and one-way analysis of variance (ANOVA) for paired groups of groups of three and above. Multiple regressions were analyzed to validate the research model and the hypotheses developed by the researcher. The purpose of this article is to focus on the impact of human resource capabilities in evaluating company performance. The purpose of this study is to investigate the effect of corporate performance management on perceived organizational commitment and job satisfaction. There are not many studies in our country looking at the impact of human resources management on perceived organizational performance, organizational commitment, and employee satisfaction with work in health services. Therefore, it is not known exactly whether there is an effect or if there is an effect, in what direction it is. With this article, we ask that play part in bridging this gap in the field.